úterý, 21. ledna 2014, 12:12
Lékaři Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL) nově operují pacienty postižené Parkinsonovou nemocí metodou, která je mnohem šetrnější a rychlejší než dosud používané operační výkony. Operační postup NexFrame, který zavedlo teprve několik specializovaných center v Evropě, byl v Olomouci použit už u dvou desítek pacientů
Přednosta Neurologické kliniky FNOL Petr Kaňovský dnes novinářům řekl, že lékaři díky nové metodě už pacientům nemusí na hlavu upevňovat titanový rám, jehož instalace byla velmi nepříjemná, ale nahrazují jej několika drobnými šrouby. S jejich pomocí jsou pak do mozku s přesností na desetinu milimetru zavedeny speciální elektrody napojené na stimulátor implantovaný
do podkožní kapsy v oblasti klíční kosti. Nový operační přístup zkracuje dobu pobytu pacienta na operačním sále takřka na polovinu.
Metoda hluboké mozkové stimulace podle Kaňovského výrazně zlepšuje zdravotní stav pacientů. "Pacienta sice jeho nemoci nezbavíme, protože současná medicína jí bohužel vyléčit neumí. Umíme ale odstranit projevy pokročilého onemocnění, které jej jinak značně omezují, a výrazně tak zlepšujeme kvalitu života lidí s Parkinsonovou chorobou," podotkl.
Pacient je během operace většinu času při vědomí s lokální anestezií, aby s ním mohli lékaři komunikovat a ověřit si optimální umístění elektrod. "Stimulátor vysílá slabé elektrické impulsy, které stimulují mozková jádra a zmírňují projevy onemocnění. Patří k nim především neovladatelný třes rukou i nohou, zpomaleného nekoordinované pohyby či svalová ztuhlost," podotkl lékař neurologické kliniky Martin Nevrlý, podle kterého se zdravotní stav pacientů po operaci zlepšuje v průměru o 70 procent.
Operace má také finanční efekt. Speciální elektrody sice stojí zhruba 700.000 korun, avšak návratnost této investice je zhruba pět let. Pacient po operaci totiž spotřebuje o 50 až 60 procent méně léků, přičemž roční náklady na medikamenty před operací činí zhruba 100.000 až 150.000 korun. Výrazně nižší jsou po zavedení elektrod i ostatní náklady na léčbu pacientů.
Lékaři FNOL uvažují o tom, že tuto novou operační metodu budou používat také u dalších diagnóz, jako jsou například závažné tiky či epilepsie. "Tyto výkony jsou sice velmi nákladné, ale zásadně zvýší kvalitu života pacienta a zbaví ho příznaků, které jej jinak naprosto invalidizují," dodal přednosta Neurochirurgické kliniky FNOL Miroslav Vaverka.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.