pátek, 6. prosince 2019, 22:00
Počet certifikovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se specializací na léčbu migrény narůstá. Czech Headache Society, neboli Společnost pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy, ve spolupráci s Neurologickou společností Jana Evangelisty Purkyně v posledním roce certifikovala další centra. Patří mezi ně například pracoviště v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Valašském Meziříčí aj. Dostupnost nejmodernější léčby migrény je tak zase o něco větší. V současné době je po celé České republice již 25 specializovaných center, která nabízejí léčbu především pro pacienty se středně těžkou a těžkou migrénou. Vizí Společnosti je nalezení odpovídající léčby pro každého jednotlivého pacienta, který se obrátí na svého lékaře pro bolest hlavy. Tím může být praktický lékař u lehčích forem migrény nebo neurolog u forem těžších.
Migréna je závažné neurologické onemocnění, které výrazně zasahuje do života zhruba 774 milionům lidí na světě. Nejedná se pouze o bolest hlavy, ale o sérii dalších příznaků, které migrénu doprovázejí a mohou pacienta zcela paralyzovat a vyřadit z běžného denního fungování. Pulzující bolest hlavy, nevolnost, citlivost na světlo a zvuky, komplexní únava a zvracení nejsou výjimkou. Z toho důvodu je zásadní, aby byli lidé s migrénou v péči odborníka, který je schopen typ jejich migrény správně diagnostikovat a nabídnout jim také tu nejvhodnější léčbu. Migrénu totiž vůlí opravdu nepřemůžete. „S lehčí migrénou je běžné jít k praktickému lékaři. U závažnějších migrén, co do frekvence a průběhu, je již nutné jít za neurologem či přímo na specializované neurologické pracoviště zaměřené na léčbu migrény. To je ideální cesta, jak se pacient může dostat k nejmodernější léčbě, ať už se jedná o léčbu akutní, nebo preventivní,“ vysvětluje David Doležil, předseda Czech Headache Society.
V České republice migrénou trpí přibližně milion lidí a z nich více než 400 tisíc pravděpodobně stále nemá diagnózu potvrzenou lékařem. „Důvodem velkého počtu nediagnostikovaných pacientů může být i určitá delegitimizace, řekněme shazování migrény v české společnosti. A to i přesto, že je jedním z onemocnění, pro která pacienti stráví nejvíce času ve stavu nemohoucnosti. Možná i vzhledem k tomu, že se migréna stala vysmívaným onemocněním, se k ní nemocní někdy nechtějí přiznat, skrývají ji a obávají se vyhledat odborníka. Je na čase migréně vrátit právoplatnou legitimitu. Jde o závažné a velmi kruté onemocnění s negativními socioekonomickými důsledky významně zasahující do životů nemocných a jejich rodin,“ říká Andrea Bártková, vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy při Neurologické klinice LF UP a FN Olomouc, které získalo statut certifikovaného centra v roce 2012.
Specializovaná centra jsou dostupná po celé České republice
Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy jsou dostupná ve většině krajů republiky. Pacientům jsou k dispozici nejenom ve velkých městech, jako je Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, České Budějovice a Plzeň, ale také v menších městech, jako je například Zlín, Valašské Meziříčí, Jihlava, Most nebo Strakonice. Výjimkami nejsou ani Hradec Králové, Pardubice a Ústí nad Labem. Seznam všem dostupných center a kontaktů je k dispozici na webových stránkách Czech Headache Society www.czech-hs.cz. Jejich dobrá geografická dostupnost byla jednou z podmínek přidělení statutu centra.
Certifikaci mohou získat neurologové s minimálně pětiletou klinickou praxí v diagnostice a léčbě bolestí hlavy, kteří se aktivně a pravidelně touto problematikou zabývají. Publikační a přednášková činnost v této oblasti je nezbytnou podmínkou pro ustanovení centra. Pracoviště musejí být schválena výborem Czech Headache Society a výborem České neurologické společnosti Jana Evangelisty Purkyně, což garantuje personální zajištění odborníky specializujícími se na migrénu a další typy bolestí hlavy i odbornou kvalitu těchto center. Tímto způsobem certifikovaná centra specializující se na diagnostiku a léčbu bolestí hlavy jsou často také označována jako poradny bolesti hlavy nebo centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Jejich přehled je na webových stránkách Czech Headache Society.
V Olomouckém kraji působí centrum při Neurologické klinice LF UP a FN Olomouc na adrese I. P. Pavlova 6. Na Moravě mohou pacienti najít ještě osm center, jedno ve Zlíně, Jihlavě a Valašském Meziříčí, dvě v Ostravě a tři v Brně. Všechna centra nabízejí prvotřídní péči především pro pacienty, kteří se potýkají se závažnější formou migrény. „Závažnou migrénou se rozumí ataky, které trvají velmi dlouho, mají těžký průběh, případně obojí. U středně těžké migrény jsou pracovní, společenské i rodinné činnosti nemocného omezené, dokáže je vykonávat jen částečně a s velkým sebezapřením. Těžká migréna zcela znemožňuje veškerou psychickou i fyzickou aktivitu. To znamená velký zásah do života pacienta a výrazné narušení kvality života. Proto se zpravidla u těchto pacientů snažíme pracovat i s preventivní léčbou. Doposud dostupná preventivní terapie byla nespecifická, tedy primárně vyvinutá pro terapii jiných chorob, např. deprese nebo epilepsie. Nejnovějším typem preventivní léčby je léčba vyvinutá přímo pro migrénu. Jde o terapii biologickou, která by se v budoucnu mohla soustřeďovat právě do specializovaných center,“ dodává Andrea Bártková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.