sobota 23. listopadu 2024 Klement

Výzkum: České a slovenské děti jsou na internetu velmi neopatrné

České a slovenské děti jsou při používání internetu velmi neopatrné a téměř polovina by jich šla na schůzku s neznámou osobou, která je prostřednictvím této počítačové sítě osloví. Stále více dětí a mladistvých ve věku od 11 do 17 let na internetu vystavuje své intimní snímky. Vyplývá to z výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci, na kterém se podílely firmy Seznam.cz a Google a Vodafone.

Na schůzku s člověkem, jehož znají pouze z internetu, by podle výzkumu přišlo 40 procent českých a 42 procent slovenských dětí. Zhruba polovina slovenských dětí, které se výzkumu účastnily, už byla na osobní schůzku s neznámým člověkem prostřednictvím internetu pozvána. V Česku podobnou nabídku dostalo 44 procent dětských respondentů.
   

"Více než polovina oslovených Slováků potvrdila, že byli na osobní schůzku pozvaní a více než polovina na ni skutečně šla. Velmi zajímavé je také zjištění, že více než 27 procent slovenských dětí jejich internetoví "kamarádi" požádali o to, aby nikomu neřekly, s kým a o čem spolu komunikují," uvedl Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, který se na výzkumu podílel.
   

Děti jsou podle výzkumu častěji než v minulosti vystaveny internetovým nabídkám na osobní schůzku. Nejčastěji vyhoví lidem a kamarádům, které znají ze sociálních sítí či internetových her. "Většina dětí si informace o tom, že jdou na schůzku s cizím člověkem, nechává pro sebe. Pokud by se chtěly někomu svěřit, zvolí raději své kamarády než například učitele. Těm by o schůzce řekla pouze tři procenta dotázaných dětí,“ upozornil Martin Kožíšek ze společnosti Seznam.cz
   

Intimní fotografie na internet umístilo skoro osm procent českých a slovenských dětí. Svou fotografii dobrovolně odeslala někomu jinému přibližně desetina dětských respondentů. Rizika, které s tzv. sextingem souvisí, si přitom uvědomuje 70 procent dětí.
   

"Z výpovědí dětí je zřejmé, že sexting provozují nejčastěji s lidmi, u kterých si myslí, že je znají a mají v ně důvěru. Problém je právě v tom slově 'myslí'," uvedl Michal Zachar se společnosti Seznam.cz. Často se stává, že v případě neshod se děti svým kamarádům či partnerům mstí zveřejněním jejich intimních fotografií. "Druhý ze scénářů se pojí k fenoménu kybergroomingu, kdy se útočník v prostředí internetu vydává za přítele své oběti," řekl Zachar.
   

Zvyšuje se také počet útoků prostřednictvím internetu. Děti v Česku i na Slovensku nejčastěji čelí průniku do svých osobních účtů na internetu či verbálním útokům. Zvyšuje se i počet případů vydírání dětí s využitím materiálů sexuální povahy. Některé děti byly vystaveny útokům s použitím webkamery.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.