úterý, 8. května 2018, 13:30
Velkou diskusi obyvatel i úředníků vzbudilo letos na jaře kvůli zhruba rok platnému zákazu kouření v restauracích povolování předzahrádek v některých částech Olomouce. Venkovní posezení se totiž často proměnila v kuřárny, na což si stěžují hlavně lidé bydlící v okolí předzahrádek či rodiny s dětmi, které restaurační zařízení navštěvují.
Je to klasický případ, kdy stát po dlouhé a rozporuplné diskusi přijme velmi razantní opatření, ale jeho dopady řešíme my v obcích, řekl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.
Zákaz kouření v restauracích platí v ČR od loňského léta. „Taková diskuze kolem povolování předzahrádek na veřejné zeleni, jako je letos, nebyla od dob, co byl náš odbor životního prostředí založen. Každý týden nás kontaktuje pět až deset lidí, kteří nám buď sdělí svůj názor nebo nesouhlas s provozem předzahrádky. Nebo nás žádají, abychom v konkrétní lokalitě zvýšili čistotu, snížili hlučnost nebo tam nejlépe žádnou předzahrádku nepovolovali," uvedl Loyka.
Lidé bydlící v okolí venkovních předzahrádek si stěžují na zápach z cigaretového kouře, nedopalky cigaret a na hlučné kuřáky. Předzahrádky se zejména letos, kdy zima prakticky přešla v léto, podle Loyky ihned staly současně i kuřárnami. „Jsou některé lokality, kde předzahrádky fungují na sídlištích v bezprostřední blízkosti bytových domů. Pro místní lidi je nepřijatelná představa, že od otevření restaurace až po její uzavření se mají každý den setkávat s hlukem, zhoršenou čistotou a zápachem z cigaret. Je nám jich líto a takový počet stížností na předzahrádky jsme mnoho let předtím nezaznamenali," upozornil Loyka.
Olomoučtí úředníci letos podle něj povolili ve městě ve veřejné zeleni zatím 16 předzahrádek. „Prioritně chráníme zeleň. Ale po přijetí protikuřáckého zákona se řídíme i názorem místních lidí a zohledňujeme dopady tohoto zákona na lokalitu a obyvatele, kteří v ní žijí. V Olomouci už byly případy, kdy jsme i z důvodu dopadu protikuřáckého zákona a zájmu zachování čistoty veřejného prostranství předzahrádky nepovolili," upozornil Loyka.
Počet letních předzahrádek se ve městech Olomouckého kraje v posledních letech už nezvyšuje. Obyvatelé měst i jejich návštěvníci si v letních měsících mohou vybrat z nabídky několika desítek venkovních posezení. Například v Olomouci funguje na chodnících, veřejných komunikacích a zeleni zhruba stovka předzahrádek. „Počet je každým rokem stejný. Některé zahrádky se zavírají z důvodu změny majitele provozovny, jiné vznikají po stavebních úpravách objektů, provozoven nebo například při rozšíření či rekonstrukci chodníků," uvedla mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.
Podobná situace je také v Prostějově či Přerově. „Nyní máme povoleno asi 22 předzahrádek na celém území města. Je to přibližně stejně jako loni," řekla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. Některá města za zábor veřejného prostranství vybírají poplatky, které ovšem nejsou příliš vysoké.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.