neděle 24. listopadu 2024 Emílie

Teplé a slunečné počasí bude pokračovat, přírodu trápí málo srážek

Teplé počasí bude v Česku pokračovat. Příští týden teploty vystoupají až na 27 stupňů Celsia, nad 20 stupňů se přes den dostanou i v dalších týdnech. Pršet bude spíš méně, nejvíce srážek se čeká koncem května. Vyplývá to z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který ji zveřejnil na svém webu.

Celé období od 7. května do 3. června 2018 bude teplotně nadprůměrné až průměrné. První týden bude teplotně nadprůměrný," uvedli meteorologové. V příštím týdnu očekávají v noci zpočátku teploty kolem osmi stupňů Celsia, na konci týdne od 14 do devíti stupňů. Maximální denní teploty předpovídají na 21 až 27 stupňů Celsia.

Ve druhém týdnu bude podle meteorologů v noci minimální teplota kolem osmi stupňů, ve třetím a čtvrtém týdnu kolem deseti stupňů. Přes den se teplotní maxima mají ve druhém a třetím týdnu dostat mírně přes 20 stupňů Celsia, v posledním týdnu na 24 stupňů.

„Srážkově očekáváme celé období průměrné až podprůměrné. Nejvíce srážek by mělo spadnout v týdnu od 21. do 27. května s průměrným týdenním úhrnem v rámci ČR kolem 19 milimetrů," uvedl ČHMÚ. Nejsušší bude pravděpodobně druhý týden období s průměrným úhrnem kolem devíti milimetrů.

Průměrný úhrn srážek pro období následujících čtyř týdnů je 66 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 spadlo zatím nejméně srážek v roce 1979, kdy meteorologové naměřili 17 milimetrů. Nejvíce napršelo v roce 2010 s úhrnem 145 milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro období mezi 7. květnem a 3. červnem je 14,1 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 1979, kdy průměr činil 16,5 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 10,1 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1991.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

V Česku se od počátku února téměř nepřetržitě prohlubuje srážkový deficit. Letošní průměrný úhrn srážek je nyní už více než 60 milimetrů pod dlouhodobě běžným množstvím. Srážkově normální byl v letošním roce jen leden, v dalších třech měsících bylo množství srážek ve srovnání s normálem za období 1981 až 2010 podprůměrné. Na webu to uvedl ČHMÚ.

„Srážkový deficit na území České republiky se v těchto dnech prohlubuje. Významnější úhrny srážek se v minulých dnech vyskytly jen lokálně při přeháňkách a bouřkách," uvedli meteorologové. Zatímco počátkem února byl srážkový deficit ani ne pět litrů na metr čtvereční, v tomto týdnu se přiblížil 70 litrům.

Lednový průměrný úhrn srážek 51 milimetrů byl téměř o pětinu vyšší než běžné množství za období 1981 až 2010. Únorových 13 litrů na metr čtvereční představovalo jen třetinu normálu, březnových 33 milimetrů znamenalo dvě třetiny normálu. Na polovinu normálu za období 1981 až 2010 se dostal dubnový průměrný úhrn srážek ve výši 21 milimetrů.

Relativně nejmenší srážkový deficit ukazuje mapa zveřejněná meteorologickým ústavem na severozápadě Čech, naopak největší deficit spadlých srážek je ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. „Výrazněji se deficit projevuje v místech, kde normálně registrují více srážek. Naopak v místech s nízkým srážkovým normálem se při dnech bez srážek projeví deficit pomaleji," uvedl ČHMÚ.

Autoři

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.