pondělí, 30. dubna 2018, 18:00
Na řadě míst země se dnes rozhoří vatry a ohně, na nichž se budou symbolicky upalovat čarodějnice. Dávná tradice je spojena se svatojakubskou nocí připadající na poslední dubnový den, které se připisuje magická moc. Hasiči varují, že současné suché a teplé počasí zvyšuje riziko požárů. Kvůli čarodějnicím každoročně zaznamenávají zvýšený počet požárů. Lidé by proto měli být opatrní a při pálení ohňů dodržovat základní bezpečnostní pravidla.
Pálení čarodějnic je každoročně spojeno se zábavními akcemi, které pořádají města, obce, spolky i jiné instituce. Nechybí čarodějnické kostýmy a soutěže, opékání špekáčků, koncerty nebo výtvarné dílny. Například na Korunní pevnůstce v Olomouci či na Plumlově probíhá dnes zábavní program.
V noci z 30. dubna na 1. května se podle pověstí scházeli čarodějnice a zlí duchové. Lidé věřili, že o této magické noci se otevírají jeskyně s různými poklady. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly vatry, z čehož se postupem času stal zvyk "pálení čarodějnic". Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain, v severní Evropě se zase dnešní noc nazývá Valpružina.
Pro hasiče znamená pálení čarodějnic zvýšený počet výjezdů k požárům. Třeba loni během 30. dubna zasahovali u 81 požárů, které způsobily škodu více než pět miliónů Kč a čtyři lidé při nich byli zraněni. Opakovaně proto vyzývají k opatrnosti a dodržování zásad požární bezpečnosti. Organizátoři mají podle zákona o požární ochraně povinnost dopředu nahlásit pálení ohňů na volném prostranství. I v případě, kdy pálení čarodějnic organizují občané, je lepší to hasičům oznámit předem. Lze se také domluvit s dobrovolnými hasiči v obci, aby na místo pálení dohlíželi.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.