pátek 22. listopadu 2024 Cecílie

Olomoucký hasič Michal Přecechtěl vybojoval druhé místo v mezinárodní soutěži Toughest Firefighter Alive

V sobotu 10. června 2017 proběhlo v německém Mönchengladbachu Mistrovství Evropy v disciplínách Toughest Firefighter Alive. Stejně jako v několika předchozích letech, tak i letos, vyrazila na soutěž i česká reprezentace hasičů v disciplínách TFA. A opět si odváží zlato - mistrem Evropy se stal Petr Moleš z HZS Jihomoravského kraje. V silné konkurenci se neztratil ani jediný olomoucký závodník, Michal Přecechtěl z požární stanice v Olomouci, který ve své kategorii vybojoval druhé místo. Od zlaté příčky ho dělila pouhá sekunda.

 Reprezentace HZS ČR se umístila znovu na stupních vítězů, a to již po deváté v řadě. Od roku 2008 až do loňského roku si Evropu v TFA vždy podmanil Lukáš Novák. Pro letošní rok se majitelem zlaté medaile a putovního poháru stal Petr Moleš. Na šampionátu v německém Mönchengladbachu si zajistil vítězství s časem 5 min 54 s a nechal tak za sebou dalších asi 150 závodníků. 

Závod byl rozdělen do čtyř úseků tak, jak ho známe z Českého poháru v TFA:

hadice – roztažení 8B gumových hadic a 2B smotat – na 1. úseku navíc závodníci museli mít masku s aktivním dýchacím přístrojem;

figurína – „přebouchání“ závaží palicí, odtažení 80 kg figuríny na vzdálenost 80 m, protažení 15 kg závaží betonovou trubkou a překonání 3 m bariéry;

žebříky – postavení žebříku, vynesení 2 x 15 kg barelů do 3. patra, vytažení 2B hadic, snesení barelů a zašroubování hubice na proudnici;

schody – výběh 15 pater evakuačního schodiště nemocnice.

V sobotu 10. června v Mönchengladbachu byly ideální podmínky pro závodění - 23 stupňů a polojasno. Každý závodník měl stejné podmínky. Zaleželo jen na tom, jak byl připraven fyzicky i psychicky prodat hodiny tréninků v několika minutách závodu.

Nejlépe se s nástrahami vypořádal Petr Moleš (HZS JMK – PS Vyškov). Na schodech ukázal bojovného ducha a nechal tam opravdu všechno. Druhé místo v absolutním pořadí získal Zdieblo z Polska s 13 sekundovým odstupem a 3. místo pak obsadil Kasepold z Estonska. Jen o jedinou sekundu utekla medaile Vítovi Malenovskému. Na prvních dvaceti příčkách se umístilo 9 českých závodníků bez rozdílu věkových kategorií.

Věková kategorie do 29 let: 1. místo Vít Malenovský, 2. místo Pavel Kouřík, 4. místo Jan Haderka.
Věková kategorie 30 - 34 let: 1. místo Petr Moleš.
Věková kategorie 35 - 39 let: 3. místo Petr Vyhnálek, 4. místo Roman Viej.
Věková kategorie 40 - 44 let: 2. místo Michal Přecechtěl, 3. místo Stanislav Kalvoda. Velká škoda pro Michala Přecechtěla - na vítězného Alexe Meyera mu chyběla jediná vteřina.
Věková kategorie 45 - 49 let: 3. místo Daniel Kouřil, 4. místo Petr Pecka.

Česká republika bodovala nejen v individuálních závodech, ale taky ve štafetách. První příčku si držíme už od roku 2008. Druhé místo získalo Polsko následované Německem.

Reprezentanti potvrdili svoje ambice před šampionátem a v každé věkové kategorie atakovali nejvyšší příčky. Vyrovnanost startovního pole byla veliká a rozdíly vteřin jsou toho důkazem. Ale důkazem, že Češi hrají fair play, je Roman Viej z HZS MSK. Při kontrole výsledků zjistil, že mu rozhodčí zapomněli připočítat 6 s penalizace. Na chybu sám upozornil. Bez trestu by jinak získal 3. místo ve svojí věkové kategorii. Po připočítání penalizace, ale obsadil nepopulární bramborovou pozici. Roman sice nezískal aplaus na stupních vítězů, ale získal uznání všech přítomných diváků i závodníků při přebíraní pomyslné ceny Fair play a zejména od ředitelky závodu paní Claudie Taube.

Čtěte více:

Tisková zpráva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.