neděle, 24. prosince 2017, 13:00
O tom, že zbytná spotřeba (něco, co není životně důležité) a spotřebitelský úvěr nemusí být za všech okolností nejlepší kamarádi, již bylo řečeno mnohé. Řada lidí si však nedokáže odříct „okamžitou“ radost z užívání výrobku nebo radost z toho, že jej užívají naši blízcí. Právě proto jsou Vánoce obdobím, v němž je realizováno nejvíce spotřebitelských úvěrových transakcí v roce. Pokud se i vy chystáte vzít si úvěr, mějte na paměti následujících pět pravidel bezproblémového dlužníka.
Úvěr vám dneska nabídne kde kdo. A to se vám může vymstít podobně, jako kdybyste si kupovali léky u neautorizovaného lékárníka nebo součástky do motoru auta vyrobené doma v garáži. Podmínky, za kterých nakupujete mimo prověřené instituce, skýtají jistá rizika, jež (někdy proklamovaná) výhodnější cena vyváží jen zdánlivě. Myslete na to, že problémy mohou vzniknout i u poskytovatele úvěru a ve vašem zájmu je mít jistotu, že tyto problémy budou řešeny, respektive že budou řešeny civilizovaně a podle zákona, nikoliv středověkými metodami.
Touha po novém autě, chytrém telefonu nebo úsměvech blízkých pod vánočním stromkem dokáže pořádně zaslepit i jinak racionálně uvažujícího člověka. Jenže úvěr je spojen s pravidelnými splátkami na dlouhé desítky měsíců a v tomto období se může stát cokoliv – zdravotní komplikace, mimořádní výdaje, nezaměstnanost... Myslete na to a promítněte tato rizika do finančních podmínek, které sjednáváte při uzavírání úvěru.
Věřitel v zásadě čeká od dlužníka jedinou věc – že bude úvěr splácet způsobem, který si společně ujednali před jeho poskytnutím. Měli byste proto vyvinout maximální úsilí k tomu, aby to tak bylo. Proč to sem proboha píši, tohle se přece ani nemusí zmiňovat, vždyť je to přece úplně jasné? Fajn, skvěle, tohle bychom měli.
Pokud se na obzoru objeví mráček a s ním spojená pochybnost o vaší bonitě a schopnosti splácet, vězte, že není lepšího řešení, než si o tom otevřeně promluvit s vaším věřitelem a naplánovat společně postup vyhovující oběma stranám. Dočasné nebo trvalé snížení splátek? Odklad splátek? Mimořádná „půjčka“ z již splacených peněz? Tohle všechno je možné domluvit, jen pokud budete otevřeně komunikovat. Ačkoliv z bulvárních zpráv vyplývá opak, vězte, že pro věřitele je dohoda s dlužníkem příjemnější, levnější a tudíž i preferovanější postup než přestřelka upomínek doporučenou poštou nebo exekuční válka.
Pokud jste se již dostali do problémů se splácením, měli byste se vrátit k bodu číslo 4 a opět začít s věřitelem otevřeně komunikovat. Ještě nikdo problém plynoucí z úvěrového vztahu nevyřešil tím, že se před ním schoval nebo že se schoval za pochybnou „oddlužovací agenturu“ slibující falešnou ochranu před věřitelem, životní pohodu a klid. Oddalování ne zcela příjemného kontaktu s věřitelem vám určitě nepomůže.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.