pátek 22. listopadu 2024 Cecílie

Plánujete letošní dovolenou v Česku? Přinášíme rady a tipy, na co si při výběru dát pozor

Chystáte-li se dovolenou strávit v Česku, asi nebudete listovat katalogy cestovních kanceláří, kde byste si vybrali kompletní zájezd s dopravou, ubytováním a dalšími službami. Pokud si dovolenou sestavíte z jednotlivých služeb sami, nebude vás zákon chránit tak dobře jako v případě zájezdu, který je pojištěný, a případné škody řeší jeho organizátor. Ovšem zase můžete ušetřit. Na co si tedy při výběru takové dovolené dávat pozor a jaká jsou vaše práva?

Jednou ze základních starostí pro vás jistě bude sehnat ubytování. Smlouvu o ubytování lze uzavřít velmi jednoduše bez velkých formalit – třeba jen telefonní nebo e-mailovou rezervací. „Oproti jiným službám uzavíraným takzvaně na dálku ovšem nemůžete od smlouvy odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu, aniž by vám hrozila sankce. Smlouva o ubytování má z této možnosti výjimku a odpovíte-li na internetovou nabídku, smlouva se stane závaznou, jakmile vaše odpověď dojde ubytovateli,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Storno ubytování

Ubytování samozřejmě lze zrušit, zákon umožňuje smlouvu vypovědět kdykoliv před začátkem i v průběhu pobytu. Nemusí to však být zadarmo. Pokud ubytovatel nestačí najít nového zájemce, musíte uhradit případnou škodu. Zbývá-li do začátku pobytu půl roku, žádná škoda asi vzniknout nemůže. Když se ale rozhodnete nepřijet den předem, musíte počítat s tím, že ubytování s největší pravděpodobností zaplatíte celé. Věnujte proto pozornost podmínkám smlouvy, ve kterých může být i požadavek odstupného či storna.

Povinností ubytovatele je předat prostory tak, aby bylo možné je normálně a nerušeně užívat. Pokoj musí odpovídat kvalitou předchozí domluvě. „Pokud jste byli nalákáni na fotografie krásných pokojíčků s koupelnou a výhledem, je taková informace jako součást nabídky pro ubytovatele závazná,“ vysvětluje Eduarda Hekšová a dodává: „Neodpovídá-li ubytování domluvě nebo běžným standardům, požadujte nápravu. Pokud ji ubytovatel nezjedná, máte právo na slevu.“

Co s cennostmi, když jste celý den na výletě? Lidé často nevědí, že ubytovatel musí na žádost cenné věci a peníze převzít a uschovat. Za uschované věci pak odpovídá, takže není třeba mít strach ze všetečného personálu nebo nevítaných hostů.

Pronájem chaty či letního bytu

Na letní prázdniny či jejich část si také můžete najmout chatu či letní byt. Protože se nejedná o smlouvu zajišťující trvalé bydlení, platí pro ni méně přísná pravidla – nemusí třeba mít nutně písemnou podobu. Nedohodnete-li se s pronajímatelem jinak, musíte v najaté nemovitosti provádět běžnou údržbu a řádně se o ni starat. Údržbu mimo běžný rámec a případné opravy má provádět pronajímatel. Případné vady je nutné odstraňovat ihned, zvlášť když brání normálnímu užívání nemovitosti. Pokud by se pronajímatel k opravám neměl, můžete si je zařídit sami a cenu si strhnout z nájemného. Pokud je vada zásadní a ztěžuje užívání objektu, máte právo na prominutí nájemného nebo i na vypovězení smlouvy bez výpovědní doby.

Místo, kde v tuzemsku strávíte dovolenou, si můžete vybrat sami, nebo využít služeb cestovních kanceláří a agentur a vybrat si z jejich nabídky. „Pamatujte však na to, že cestujete-li vlastním autem, neuzavíráte s cestovní kanceláří smlouvu o zájezdu. Aby byl zájezd zájezdem v právním slova smyslu, musí obsahovat nejméně dvě služby cestovního ruchu, tedy například dopravu a ubytování nebo dopravu a služby průvodce a podobně,“ uvádí Eduarda Hekšová.

Ubytování přes rezervaní servery

Když si najdete ubytování přes zprostředkovatelské servery jako booking.com, také nepůjde o zájezd. V takovém případě uzavíráte ubytovací smlouvu přímo s ubytovacím zařízením, na které vás zprostředkovatelský server pouze odkázal. Zprostředkovatel má ze zákona dbát na to, aby smlouva byla uzavírána s důvěryhodnou osobou. Dokonce vám nesmí navrhnout uzavření smlouvy, pokud se objeví pochybnost, zda třetí osoba smlouvu dodrží. Kdyby své povinnosti zanedbal, můžete případnou náhradu škody požadovat právě po zprostředkovateli.

I tady se vyplatí být na pozoru při uzavírání smlouvy, aby se zprostředkovatel šikovnou větičkou ve smluvních podmínkách nesnažil své odpovědnosti dopředu zbavit. Podmínka by sice byla stejně neplatná, ale svědčila by o ne zrovna férovém přístupu.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto dovolena.cz

Štítky Česko, dovolená, léto, rady, Česká republika

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.