neděle, 12. dubna 2020, 10:00
Lidé mohou ode dneška využívat aplikaci eRouška, kterou připravili odborníci spolupracující na platformě COVID19CZ. Aplikace je jednou ze složek chytré karantény a má pomoci hygienikům dohledat, s kým přišel do kontaktu člověk nakažený novým koronavirem. Program vydává na svém vývojářském účtu ministerstvo zdravotnictví, nyní je k dispozici pro telefony s operačním systémem Android a je volně ke stažení v Google Play. Pro operační systém iOS bude dostupná za několik dní, sdělila mluvčí COVID19CZ Irena Zatloukalová.
„Aplikace výrazně ulehčí a extrémně zrychlí hygienikům vyhledávání osob potenciálně nakažených koronavirem s naprosto minimálním dopadem na soukromí uživatele," uvedl jeden z autorů programu Vojtěch Komenda.
Aplikace prostřednictvím Bluetooth sbírá identifikátory jiných mobilních telefonů v okolí uživatele, a v případě potvrzení jeho nákazy umožní hygienikům kontaktovat telefony, se kterými byl podle aplikace v intenzivnějším kontaktu. Podmínkou získání kontaktu ale je, aby měli všichni aplikaci staženou.
Data se podle Zatloukalové stahují do telefonu, a hygienici k nim dostanou přístup pouze v případě, že se člověk rozhodne jim je poskytnout. Aplikace také neeviduje polohu uživatele telefonu. "Pouze prověření hygienici mají přístup k zabezpečenému rozhraní, ve kterém mohou spárovat identifikátory z aplikací s telefonními čísly, která uživatelé zadali při registraci," sdělila mluvčí.
Aplikace má sloužit v souboru opatření označovaných chytrá karanténa vedle tzv. vzpomínkových map, které na základě údajů operátorů o pohybu mobilních telefonů a platební historii pomáhají nakaženému při rozhovoru s hygienikem si vzpomenout, kde a s kým se setkal. Další pomůckou v boji proti šíření nákazy je řešení v Mapy.cz, které uživateli ukáže, zda se nepohybuje v oblasti se zvýšeným výskytem nakažených osob.
COVID19CZ již dříve uvedl, že nevznikne žádné centrální úložiště všech detailních dat, ať už jde informace o pohybu nebo platbách. Veškerá data jsou uložena tam, kde vznikají, tedy v systémech telefonních operátorů a bank, v případě aplikace mapy.cz pak na serverech společnosti Seznam.cz. V ostatních případech pak v mobilních zařízení uživatelů. Data se kombinují až na základě souhlasu člověka za účelem pomoci mu rozpomenout se na místa a lidi, se kterými se setkal. Veškerá kombinovaná data jsou bezprostředně (do šesti hodin) po skončení rozhovorů smazána. Na proces nakládání s daty dohlíží auditorská firma PwC.
Chytrá karanténa označuje situaci, kdy jsou v karanténě nakažení a rizikoví lidé, zatímco zdraví jedinci se mohou pohybovat s dodržením běžných hygienických pravidel - jako je používání roušky a pokud možno mobilních aplikací jako eRouška, mapy.cz a dalších, které usnadňují dohledání rizikových kontaktů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.