pátek 22. listopadu 2024 Cecílie

Ombudsmanka Šabatová podala na město žalobu kvůli Šantovka Tower. Porušilo podle ní několik zákonů

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová podala žalobu ve veřejném zájmu proti rozhodnutí olomouckého magistrátu ohledně umístění stavby Šantovka Tower u historického jádra města. Magistrát podle ní porušil několik zákonů, například zákon o státní památkové péči či zákon o ochraně přírody a krajiny. Jednání úředníků magistrátu vzbuzuje vážné pochybnosti o jejich nepodjatosti.

Olomoucký stavební úřad povolil umístění stavby, která podle ombudmanky může nevratně poškodit historické panorama městské památkové rezervace, a to na základě nezákonných závazných stanovisek a v rozporu s územním plánem, uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Těchto skutečností si byl podle ombudsmanky magistrát plně vědom. O věci navíc rozhodovali úředníci magistrátu, u nichž lze pochybovat o jejich nepodjatosti, protože magistrát prostřednictvím svého primátora uzavřel s investorem smlouvu, v níž se město zavázalo pod hrozbou sankcí, že nebude stavební činnosti developera v lokalitě bránit, uvedla Šabatová.

„Proti vydanému územnímu rozhodnutí se kvůli jeho nezákonnosti mohlo odvolat město Olomouc, ale neučinilo tak. Důvodem může být mimo jiné existence smlouvy s developerem. Ten se dokonce dopisem přímo obrátil na primátora, tajemníka a další klíčové představitele města s důraznou připomínkou závazku města nečinit žádné kroky proti projektu. Uvedený postup developera nelze vnímat jinak než jako nátlak na město, aby dodrželo své smluvní závazky a v územním řízení nepostupovalo nezávisle,“ uvedla Šabatová. Podle ní jde o ukázkový příklad rizika systémové podjatosti.

Magistrát podle ní porušil několik zákonů, konkrétně zákon o státní památkové péči, zákon o ochraně přírody a krajiny, také správní řád, stavební zákon i závazky České republiky z Úmluvy o ochraně architektonického dědictví Evropy.

Územní rozhodnutí nabylo právní moci a stavitel může požádat o vydání stavebního povolení a zahájit výstavbu. Ombudsmanka proto požádala Krajský soud v Ostravě o přednostní projednání žaloby a také o přiznání odkladného účinku žalobě.

Developer požádal o územní rozhodnutí o umístění stavby Šantovka Tower na konci roku 2017. Budova má být vysoká až 74 metrů, stát by měla na pozemcích v ochranném pásmu městské památkové rezervace.
 

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto

Štítky Šantovka Tower, Šabatová, žaloba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.