sobota 23. listopadu 2024 Klement

Armáda chce koupit nejméně jeden průzkumný a bojový dron, řekl generál Opata v Prostějově

Nejméně jeden průzkumný a bojový dron o váze několika stovek kilogramů, na který bude možné kromě optoelektronických a radiologických senzorů instalovat také zbraňové systémy, chce v letech 2022 až 2024 pořídit česká armáda. Novinářům to dnes v Prostějově při slavnostním nástupu u příležitosti vzniku 533. praporu bezpilotních systémů řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Čeští vojáci zatím mají k dispozici několik menších průzkumných bezpilotních prostředků, z nichž největší váží zhruba 25 kilogramů.

„V roce 2022 začne akvizice operačního bezpilotního prostředku, který kromě senzorického vybavení bude mít i vybavení zbraňovým systémem," uvedl Opata. Kolik armáda plánuje takových dronů nakoupit, Opata neřekl. „To zatím není předmětem veřejné diskuse. My ten projekt nyní připravujeme," podotkl pouze. Dron bude spadat do kategorie víceúčelových bezpilotních prostředků o váze do 1200 kilogramů. Vybaven bude také systémy pro elektronický boj.

Magdalena Dvořáková z Generálního štábu AČR novinářům řekla, že nový prapor zaměřený na bezpilotní systémy v Prostějově vznikl k 1. lednu na základech tamní roty, která se do konce roku 2019 této činnosti věnovala jako součást zdejšího 102. průzkumného praporu. Nový prapor bude mít až 300 příslušníků. „Počáteční operační schopnosti by měl prapor dosáhnout v říjnu 2020 a plných operačních schopností v lednu 2025," řekla.

Prostějovský prapor bezpilotních systémů postupně zahrne různé velikosti dronů včetně dronů bojových, s jejichž pořízením počítá koncepce výstavby armády. Nový prapor schopnosti armády v této oblasti soustředí do jedné jednotky a bude mít na starosti i analýzu získaných dat.

Vojáci pomocí dronů vybavených optickými a elektronickými přístroji získávají důležité informace o aktuální situaci na rozlehlém území. „Výstavba praporu bezpilotních systémů je pro nás důležitá, protože do něj budeme integrovat všechny bezpilotní prostředky a systémy, které máme. Každopádně je to budoucnost. Válku vyhrává ten, kdo má informace," podotkl Opata.

Armáda má nyní ve výzbroji několik menších dronů, například Raven RQ-11B, který váží necelé dva kilogramy. K dispozici má i americké ScanEagle, jejich váha je do 25 kilogramů. Čeští vojáci stroje ScanEagle používají hlavně v Afghánistánu k průzkumu. Tyto drony mají dolet přes 100 kilometrů a ve vzduchu vydrží přes 20 hodin.

Deset kusů sytému ScanEagle česká armáda dostala od americké vlády. Průzkumný dron ScanEagle má v Afghánistánu na svém kontě už přes 3500 letových hodin. Armáda loni objednala modernizovaný komplet systému ScanEagle, který nahradí stávající stroje. Zprovoznění systému v tuzemsku se podle Dvořákové předpokládá v říjnu 2020.

Autoři | Foto Jana Samcová

Štítky armáda, letectví, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.