neděle, 5. ledna 2020, 18:00
Meziroční tempo růstu nájemného v největších městech Česka loni většinou zpomalilo. Například v Praze u nejžádanější dispozice 2+KK kleslo z deseti na 3,1 procenta. Nájem v těchto bytech byl v průměru 16.500 korun měsíčně. V Brně byl o zhruba pětinu nižší, v Liberci a Ostravě o dvě pětiny. Vyplývá to z údajů portálu Ideální nájemce.cz.
V Olomouci ceny nájemného stoupaly u všech typů bytů, ne však takovým tempem, jako přechozí roky. Za 1+kk v Olomouci nájemci zaplatili průměrně 8 500 korun (meziroční růst o 6,3 %), za 2+kk 11 900 korun (meziroční růst 8,2 %) a za 3+kk 15 000 (meziroční růst o 3,4 %).
„Trh s nájemním bydlením kopíruje do jisté míry ekonomickou situaci České republiky. Bytů je nedostatek, zároveň rostou platy a lidé si tak mohou dražší bydlení dovolit. Svou roli také hrají hypotéky, které jsou pro řadu potenciálních zájemců v současné době hůře dostupné," uvedl spoluzakladatel služby Ideální nájemce.cz Martin Březina.
U bytů 1+KK loni kleslo v Praze tempo růstu nájemného ze 17 procent na 1,7 procenta. U kategorie 3+KK loni stagnovalo, zatímco v roce 2018 vzrostlo o pět procent.
V Brně tempo růstu nájemného neklesalo tak výrazně jako v hlavním městě. U bytů 1+KK se snížilo z 12 procent na 5,2 procenta, v případě 2+KK ze čtyř procent na 3,8 procenta, u bytů 3+KK tempo dokonce vzrostlo ze tří procent na 5,9 procenta.
„Brno je za Prahou nejdražším místem k bydlení. Zájem o nájemní byty roste v souvislosti s počtem významných firem, které ve městě podnikají. Svou roli hrají i studenti vysokých škol, kteří často nechtějí bydlet na kolejích nebo tam nesehnali volný pokoj," doplnil Březina.
V Ostravě se loni tempo růstu nájemného u bytů 2+KK snížilo z 19 na 4,7 procenta. U třípokojových bytů nájmy dokonce klesly, a to o 7,7 procenta. V Plzni předloni vzrostlo nájemné u dvoupokojových bytů téměř o pětinu. Loni růst klesl na 4,8 procenta.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.