úterý, 10. září 2019, 20:30
Letošní léto bylo v Česku s průměrnou teplotou 19,5 stupně Celsia nejteplejší od začátku sledování měsíčních průměrů v roce 1961. Oproti normálu bylo letos v období od června do srpna tepleji o 2,5 stupně, uvádí Český hydrometeorologický ústav na svém informačním webu. K prvenství letošního léta přispěl hlavně horký červen.
Dosud nejteplejší léto Česko zažilo loni a v roce 2003. Teplotní průměr se v těchto letech dostal shodně na 19,3 stupně.
Maximální denní teplota letošního roku byla naměřena 26. června na stanici Doksany na Litoměřicku, a to 38,9 stupně Celsia. Tato hodnota je také nejvyšší červnovou teplotou zaznamenanou na území Česka.
Právě mimořádně teplý červen má hlavní podíl na tom, že letošní léto bylo nejteplejší za posledních 58 let. Průměrná teplota v šestém kalendářním měsíci byla letos 20,7 stupně Celsia, zatímco běžně bývá téměř o pět stupňů nižší.
Více než 30 tropických dní, tedy takových, kdy teplota vystoupá alespoň na 30 stupňů Celsia, zaznamenalo letos v létě 17 měřicích stanic. Nejvíce tropických dní, a to 39, naměřili na stanici Strážnice. Absolutní rekord v počtu tropických dnů, který od loňska drží stanice Doksany se 43 dny, tak nepadl.
Z hlediska srážek bylo letošní léto podprůměrné. Od začátku června do konce září spadlo v Česku 188 milimetrů deště. To představuje přibližně tři čtvrtiny dlouhodobého průměru.
Více než 90 procent normálu 1981 až 2010 spadlo během letošního léta v Jihomoravském a Olomouckém kraji. Naopak jen 52 procent deště oproti normálu naměřili meteorologové v Libereckém kraji.
Rekordně teplé léto letos naměřili také pozorovatelé na stanici v pražském Klementinu, na které se teploty měří nepřetržitě už od roku 1775. Průměrná teplota od začátku června do konce srpna letos dosáhla 22,9 stupně Celsia, čímž o dvě desetiny překonala dosavadní maximum loňského roku. Letošní léto se tak umístilo na prvním místě za dosavadních 245 let měření.
Velmi teplo bylo letos v létě i jinde ve světě. Letošní červenec byl na Zemi vůbec nejteplejším měsícem v historii měření, která sahá do roku 1880. Podle amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) byl letošní sedmý kalendářní měsíc o 0,95 stupně Celsia teplejší, než činí teplotní průměr pro tento měsíc za 20. století.