neděle, 25. listopadu 2018, 21:00
Novou telemetrickou jednotkou, která dálkově hlídá srdeční rytmus pacientů s onemocněním srdce a v případě změny srdeční akce informuje zdravotnický personál, vybavila Nemocnice Šumperk své neurologické oddělení.
Technologie stála více než 600 tisíc korun. Čtyři pacientské bezdrátové vysílače dokážou na dálku sledovat fungování srdce až u šestnácti pacientů. Informoval o tom biomedicínský inženýr šumperské nemocnice Martin Sikora. Nový přístroj podle Sikory ohlídá pacienty, aniž by museli ležet na lůžku. Díky speciálně umístněnému snímači na těle se mohou hospitalizovaní pacienti pohybovat po oddělení, dojít na důležité vyšetření nebo i na krátkou procházku.
„Díky technologickému pokroku má dnes telemetrický systém neuvěřitelný dosah až 150 metrů od nemocničního pavilonu a funguje třeba i ve výtahu," uvedl Sikora. Speciální snímače, které mají nemocní u sebe, sledují 24 hodin denně jejich EKG rytmus a v aktuálním čase přenáší bezdrátově informace na centrální monitor, který je v pracovně sester a lékařů. Na neurologickém oddělení jsou pacienti s onemocněním srdce sledováni zejména pro případné zachycení arytmie, která by mohla být příčinou cévní mozkové příhody. V případě, že by srdeční komplikace nebyla rozpoznána včas, může skončit i úmrtím.
„Zejména v nočních hodinách, v době spánku, mohou být tyto stavy enormně nebezpečné. Pomocí telemetrie je možno tyto nebezpečné situace okamžitě zachytit a řešit. Nový systém proto oceňuje zejména zdravotnický personál, technologická novinka jim totiž přináší větší jistotu, že v případě nutnosti mohou okamžitě zasáhnout," podotkl Sikora. Neurologické oddělení šumperské nemocnice disponuje třiceti lůžky, na kterých jsou léčeni pacienti s onemocnění mozku, míchy, periferních nervů, páteře a svalů. Kromě lůžkové části má oddělení i neurologickou ambulanci a laboratoře.