pátek, 12. října 2018, 19:00
V tomto týdnu navštívil Olomouc velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron, aby se zástupci významných regionálních organizací zahájil diskusi o tématech česko-izraelské spolupráce v Olomouckém kraji.
Ta vyvrcholí konferencí Česko-izraelské inovační dny 2019 v BEA campusu Olomouc.
„Myslím, že uspořádat inovační dny v Olomouci je skvělá iniciativa. My se zaměřujeme na inovace a digitalizaci. Vy máte skvělé vědce, akademiky, velké zkušené firmy i mnoho velmi dobrých lidí. Chceme být nápomocni zprostředkovat Izraelcům tento potenciál k možné spolupráci,“ řekl Daniel Meron.
Jedním z hlavních partnerů připravované konference je Okresní hospodářská komora Olomouc.
„Izrael je třeba vnímat jako centrum světových inovací, centrum podnikavosti, nebo jinak řečeno také jako start-up nation. Existuje zde obrovský potenciál nejen pro inspiraci, ale také spolupráci a rozvoj. Vnímám, že Olomouc v posledních letech akcentuje tzv. kulturně kreativní průmysly, včetně oblasti IT, sdílených služeb, tématem je průmysl 4.0 atp. V těchto oblastech vidím velký prostor pro to, aby se Olomouc byznysově zásadněji kvalitativně pozvedla. Česko-izraelské inovační dny jsou pro to dobrým startovacím nástrojem,“ uvedl Radim Kašpar, ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc.
Za jednacím stolem zasedli kromě Okresní hospodářské komory Olomouc také zástupci Olomouckého kraje, Univerzity Palackého, Fakultní nemocnice Olomouc, Moravské vysoké školy Olomouc, společnosti TESCO SW, CzechInvestu, Česko-izraelské smíšené obchodní komory a Olomouckého klastru inovací.
„Chceme pozvednout image Olomouce v zahraničí tak, aby Olomouc byla vnímána jako centrum inovací a hledat témata vzájemné spolupráce, která mohou pro náš region velmi přínosná,“ řekl Marek Vaculík, ředitel společnosti OKI, která je hlavním organizátorem Česko-izraelských dnů. Podle Vaculíka by vhodná témata měla být upřesněna ještě v tomto roce.
Spolupráci významných regionálních firem a organizací na této iniciativě oceňuje také Radim Kašpar: „Izrael je zemí start-upů, jak jsem již zmiňoval, je to ovšem nejen díky šikovnosti tamních lidí, ale i koncepční a zásadní podpoře ze strany státu, veřejné správy a vzájemné spolupráci všech klíčových aktérů. Je třeba také naučit lidi u nás v regionu rychle reagovat na změny a přizpůsobovat se. V tomto máme ještě velké rezervy.“
Česko-inovační dny v Olomouci podporuje i Česko-izraelská smíšená obchodní komora. „Je třeba, aby si partneři v olomouckém regionu určili konkrétní témata. Komora pak aktivně pomůže v hledání těch nejlepších partnerů,“ přislíbil Ondřej Bočkay, ředitel komory.
Velkou příležitost nalézt inspiraci pro řešení svých aktuálních otázek vidí také Fakultní nemocnice Olomouc. „Izraelské zdravotnictví je na výborné úrovni a nepochybně má smysl se s izraelskými kolegy bavit a hledat tam inspiraci a případnou spolupráci,“ uvedl Tomáš Uvízl, ekonomický náměstek a zástupce ředitele Fakultní nemocnice.
Rozšíření spolupráce s Izraelem i na byznysové úrovni oceňuje také Univerzita Palackého. „To největší bohatství, které Izrael nepochybně má, jsou lidé a Izraelci opravdu jsou v mnoha ohledech na světové špičce v inovacích právě díky tomu, že dokážou tento lidský potenciál využít,“ dodal k tématu prorektor Univerzity Palackého Jaromír Fiurášek.
Problematice inovací v regionu se dlouhodobě věnuje Moravská vysoká škola. Tu na setkání zastupovala rektorka Jarmila Zimmermannová a k tématu uvedla: „Naše škola může nabídnout bohaté znalosti i zkušenosti v oblasti inovací v managementu i informačních technologií, takže od této akce očekáváme především rozšíření spolupráce jak na úrovni regionu, tak i v zahraničí.“
Na tuto akci budou navazovat další semináře a workshopy. Nejbližším cílem je vydefinování inovačních oblastí, ve kterých bude spolupráce rozvíjena. Aktivity z letošního roku a během celého příštího roku vyvrcholí konferencí v listopadu 2019.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.