středa, 6. června 2018, 10:30
Ve větších městech ČR dnes lidé demonstrovali proti vládnutí Andreje Babiše (ANO) s podporou komunistů. Dorazilo jich většinou několik stovek. Například v Olomouci a Plzni se sešlo asi 500 lidí, v Jihlavě přibližně 400, v Ostravě a Liberci zhruba 300. Protesty byly i na dalších místech. Největší účast byla v Praze, kde se na Václavském náměstí sešlo několik tisíc demonstrantů.
Podle odhadů účastníků olomouckého setkání šlo o jednu z nejvyšších účastí po dobu obdobných akcí, které se v centru města za poslední týdny konaly, nespokojené obyvatele neodradil na náměstí ani drobný déšť. U sloupu Nejsvětější Trojice se shromáždili lidé všech věkových kategorií, nechyběly ani rodiny s malými dětmi. Lidé měli s sebou také řadu transparentů, ale i českých vlajek, v prvních řadách nad hlavami demonstrujících vlála vlajka evropská.
Na náměstí vystoupil například první polistopadový rektor Josef Jařab či senátor Lumír Kantor, nechyběli ani zástupci Klubu politických vězňů. Zazněla kritika i kvůli snaze komunistů zdanit církevní restituce. Lidé se však na transparentech nelibě vyjadřovali i na adresu olomouckého primátora Antonína Staňka z ČSSD, kandidáta na ministra kultury, který se nedávno postavil za návrh na ocenění komunistického básníka Karla Sýse.
V Plzni se asi třetina zúčastněných po vyzvání moderátorem hlásila k tomu, že stála na stejné ploše také v listopadu 1989. Asi deset řečníků z řad občanské společnosti a tři místní zpěváci vyzývali k větší občanské i politické aktivitě. Moderátoři posilovali příchozí, aby se nenechali přemoci nedůvěrou a strachem. „Je to na nás, nesmíme se nechat ukolébat. Každý můžeme být Masarykem. Věřím, že to může být jenom lepší," řekl jeden z řečníků. Další dodal, že pokud by to v naší zemi dopadlo tak špatně jako v roce 1948 a lidé, kteří dnes přišli na náměstí, by skončili ve vězení, tak "by byl v dobré společnosti".
Na hlavním ostravském Masarykově náměstí z reproduktorů zpíval Karel Kryl, naživo například písničkář René Matlášek. Vystoupili kandidáti do senátních voleb, pedagog Ostravské univerzity Martin Tomášek (za Piráty) a primářka Fakultní nemocnice Ostrava Zdenka Němečková Crkvenjaš (za ODS a TOP 09). Vyzvali lidi, aby se podíleli na tvorbě politických programů stran, s nimiž sympatizují, a aby přišli k volbám.
V Liberci nejčastěji od řečníků zaznívalo, že nechtějí za premiéra trestně stíhaného člověka ani bývalého agenta StB, že nechtějí prezidenta, který táhne republiku na Východ, a odmítali i vládu s podporou komunistů. Na pódiu vystoupila ředitelka libereckého divadla Jarmila Levko či bývalý poradce prezidenta Havla Jan Šolc. „Věci se pohnuly někam, kde neměly být," řekl Šolc.
Protest v Jihlavě trval zhruba půl hodiny. Mezi hesly na transparentech mimo jiné stálo: "Bolševická vládo, Češi nejsou stádo" nebo "Nechceme komunisty ani Babiše". Demonstrující místy křičeli, pískali a zvonili klíči. Shromáždění oslovili studenti a někteří regionální politici. V Třebíči se protestu zúčastnily desítky lidí.
Ve Zlíně se k demonstracím připojil také spolek Zlínská křižovatka, který zrovna ve Zlíně pořádá festival demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro. K demonstracím se přihlásil debatou o síle občanské angažovanosti. Člen spolku Tomáš Pasterný před začátkem diskuse přečetl text protestu Jednou provždy!, který inicioval spolek Milion chvilek. Desítky lidí reagovaly potleskem. „Spolek Zlínská křižovatka byl založen s nějakými cíly, Milion chvilek má cíle identické, bylo jednoduché se k protestu připojit," uvedl Pasterný.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.