neděle, 2. dubna 2017, 11:00
Do Olomouce se v polovině května sjedou divadelníci z celé Evropy – od pátku 12. do neděle 21. 5. zde bude probíhat festival Divadelní Flora. V pořadí 21. ročník mezinárodní přehlídky nabídne během 10 dnů na čtrnácti festivalových scénách na sedm desítek akcí.
Divadelní Flora vstupuje do třetí dekády své existence razantně. Její hlavní program zahrnuje 38 produkcí dvaadvaceti titulů – z toho 19 zahraničních představení. Společně s renomovanými soubory a interprety dorazí osobně se svými inscenacemi také řada režisérů a choreografů.
Leitmotiv letošního ročníku, jenž dramaturgicky vymezuje jeho činoherní programovou část, zní TEKUTÁ EVROPA. „Společným jmenovatelem vybraných titulů je silně autorská reflexe přelomových událostí i méně exponovaných dějinných situací 20. a 21. století a jejich dopadu na evropský prostor, myšlení, postoje či osudy skutečných, ale i fiktivních osobností,“ komentuje motto Divadelní Flory její ředitel, Petr Nerušil.
V Olomouci poprvé vystoupí například Maxim Gorki Theater Berlín nebo mnichovský Residenztheater. Berlínský ansámbl se představí s německojazyčnou Hrou roku 2016 The Situation izraelské režisérky Yael Ronen, „Bavorské národní divadlo“ pak přiveze nekompromisní politickou inscenaci Olivera Frljiće Balkan macht frei, označovanou za jednu z nejvýraznějších událostí loňské německé divadelní sezony. Flora nabídne také pětidenní profil přední české divadelní scény, pražského Studia Hrdinů (k vrcholům festivalu bude patřit koprodukční titul Studia Hrdinů, Theater Bremen a festivalu Wiener Festwochen Kauza Schwejk v režii Dušana D. Pařízka), seznámí s nejnovější tvorbou progresivního brněnského HaDivadla a dvakrát uvede drama Olga (Horrory z Hrádečku) Divadla LETÍ.
Páteří taneční a performativní části programu 21. DF budou inscenace šestice respektovaných, v Nizozemí působících choreografů – Brazilců Fernanda Belfiora a Guilherma Miotta, Polky Oly Maciejewské, Japonky Jiji Sohn, Chilana Rodriga Sobarza a Izraelky Keren Levi. „Současná nizozemská scéna představuje neobyčejně rozmanitou škálu tvůrčích přístupů i reflektovaných témat. Fascinující je také národnostní pestrost, která je výrazem otevřené kulturní politiky Nizozemců,“ říká dramaturg Jan Žůrek.
Reprezentativní sekci PESTRÉ NIZOZEMSKO, která bude v rámci Flory historicky největší přehlídkou tamního současného tance a performativního umění v České republice, pak doplní tradiční festivalová platforma VISEGRAD PERFORMING ARTS. Ta letos zahrnuje především tituly invenčně zapojující diváka do „divadelní reality“. Její součástí bude kupříkladu i trojí uvedení nedávno premiérovaného sólového projektu Loop maďarského tanečníka Dániela Szásze, koprodukovaného pořadatelem festivalu – DW7, o.p.s.
Tváří vizuálu 21. DF je Stanislav Majer. Český Herec roku 2016 se na festivalu poprvé objevil v inscenaci Pražského komorního divadla Světanápravce před deseti lety. Od té doby se na Floru často vracel – jako člen ansámblu legendárního Divadla Komedie či pražského Divadla Na zábradlí, jako pravidelný festivalový divák či expresivní DJ. Letos na scéně Moravského divadla vystoupí v monodramatu spisovatele Davida Zábranského a režisérky Kamily Polívkové Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny z dílny Studia Hrdinů.
Divadelní Flora nabídne rovněž mimořádně bohatý off program – vedle divadla i koncerty, besedy či workshopy. Součástí úvodního festivalového víkendu bude mezinárodní konference „Za hranou / Over the Edge“ věnovaná formám participativního divadla a inovativní práci s publikem.
Festivalový program je umístěn na webových stránkách www.divadelniflora.cz. Předprodej vstupenek zajišťuje pokladna Moravského divadla Olomouc od 3. dubna, rezervace lze zajistit také online.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.