sobota 23. listopadu 2024 Klement

Muzeum umění otevřelo v kryptě katedrály sv. Václava výstavu bohoslužebných rouch

Muzeum umění v Olomouci otevřelo výstavu, která odkrývá poklady chrámových inventářů - bohoslužebná roucha. Nese název Ornamenta episcopi. Hlavní část expozice je v kryptě katedrály sv. Václava v Olomouci, doplňují ji také menší instalace ve stálé expozici Arcidiecézního muzea a v Arcibiskupském paláci, informoval mluvčí muzea Tomáš Kasal. Přehlídka takzvaných parament bude v kryptě k vidění až do konce září.

Výstava vychází především ze sbírek bohoslužebných oděvů shromážděných v katedrále sv. Václava, jejichž původ lze hledat už v 15. století. V její kryptě výstava přináší výběr obřadních textilií od 15. do konce 19. století. Vzácně dochovaným rouchem je například kasule z modrého sametu s vyšívaným křížem s postavou Panny Marie, sv. Františkem a Bernardinem Sienským, která se v inventáři katedrály objevuje v roce 1654, i když její původ je mnohem starší. „Je zde také roucho, které bylo nejspíš přešito z ukořistěné čabraky, či podobné textilie, tureckého generála z bitvy u Morgersdorfu v roce 1664,“ uvedl autor výstavy Radek Martinek.

Zřejmě nejznámějším souborem je bohatě vyšívaný parament biskupa Jakuba Arnošta Liechtensteina, který biskup použil v roce 1743 při pražské korunovaci habsburské panovnice Marie Terezie českou královnou.

Výstavu doplňuje menší instalace v prostorách Arcidiecézního muzea Olomouc, která se zaměřuje na intenzivní kontakty olomouckých biskupů v 17. a 18. století s Itálií a hlavně s Římem, hlavním duchovním i politickým centrem katolického světa. Unikátem je v této části výstavy liturgická souprava z červeného hedvábí protkávaného stříbrem s výšivkami andělů s nástroji Kristova umučení vyhotovená v polovině 17. století v okruhu papežských dílen. Patřila olomouckému biskupu Karlu z Liechtensteinu-Castelcorna.

Třetí část výstavy najdou návštěvníci v Arcibiskupském paláci, kde jsou zdejší komorní prostory věnovány příkladům novověkých textilií 19. a počátku 20. století, kdy začaly vznikat firmy specializované na výrobu bohoslužebných rouch.

Na výstavě spolupracovaly Univerzita Palackého v Olomouci, Muzeum umění Olomouc, Arcibiskupství olomoucké a Římskokatolická farnost sv. Václava v Olomouci. Její součástí je i ilustrovaný katalog od kolektivu autorů pod vedením Jitky Johnové. Obsahuje 50 nejzajímavějších liturgických oděvů, které se v minulých staletích v katedrále při bohoslužbách používaly.

Autoři | Foto Anna Skopalová

Štítky ČR, církve, muzea, výtvarné, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.