středa, 5. června 2019, 22:00
Šumperská boží muka spjatá s čarodějnickými procesy se stala kulturní památkou. Na seznam ji zařadilo ministerstvo kultury na návrh památkářů.
Takzvaná čarodějnická boží muka nechávali vystavět pozůstalí obětí honu na čarodějnice na konci 17. století. Nacházejí se také v Koutech nad Desnou, Velkých Losinách a Rapotíně na Šumpersku, informoval mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Vlastimil Staněk.
„Po restaurátorském zásahu se boží muka nacházejí v dobrém stavu a jedná se o velmi kvalitní dílo s vysokou historickou hodnotou regionální produkce. Jsou také jedním z mála dokladů památek spojených s inkvizičními procesy na Šumpersku," uvedl Staněk. "Byť byla během své existence několikrát přemístěna, dodnes hrají významnou roli ve městě i krajině a nyní jsou i jedním ze zastavení současné naučné Čarodějnické cyklotrasy," doplnil mluvčí.
Pozdně renesanční čtyřboká kamenná pilířová boží muka pocházejí pravděpodobně z roku 1699. Výjimečná jsou také využitím netradičního místního materiálu, krupníku, což je mastková břidlice, která se těžila pouze v okolí Sobotína a Vernířovic, dodal Staněk.