úterý, 18. prosince 2018, 16:30
Více moderních baletních titulů chce divákům nabídnout nový umělecký šéf baletu Moravského divadla Olomouc Michal Štípa, který se funkce ujme 1. ledna. Prvním jeho počinem bude příprava výpravného baletu Bajadéra, moderní taneční díla přijdou na řadu později. Štípa ve funkci vystřídá dlouholetého uměleckého šéfa baletu Roberta Balogha, kterého vedení divadla v listopadu odvolalo.
„Rád bych, aby repertoár baletu byl vyvážený. Budu se snažit nejen o klasické tituly, ale také o moderní a neoklasická díla. Chtěl bych využít svých kontaktů a zvát na tréninky zajímavé baletní mistry, aby tanečníci měli možnost většího osobního rozvoje," řekl dnes novinářům Štípa.
Podle něj bylo v předešlých letech v Moravském divadle zvykem, že členové baletu tančili pouze v jednom stylu. „Rád bych, aby tanečník měl větší rozhled a zvládl nejen klasický, ale i moderní titul," podotkl Štípa.
Podle ředitele Moravského divadla Davida Gerneše Štípa patří mezi nejvýraznější osobnosti současného pohybového divadla nejen v Česku, ale i Evropě. „Věřím, že své bohaté zkušenosti dokáže předat našim tanečníkům a tím je posunout jak v oblasti taneční, tak i v oblasti péče o pohybový aparát," řekl novinářům Gerneš. Další velkou Štípovou devizou je podle něj jeho spolupráce s předními choreografy a inscenátory.
Štípa nyní upře síly na přípravu romantického baletu Bajadéra z pera Ludwiga Minkuse o chrámové tanečnici z exotického prostředí Indie. V Moravském divadle bude mít Bajadéra premiéru 22. března. Štípa se ujme choreografie i režie. Zúročí své zkušenosti, jelikož v předešlých letech opakovaně ztvárnil roli bojovníka Solora.
„S Bajadérou jsem se coby tanečník setkal několikrát a pokaždé v jiné choreografii. Tato role je mi velmi blízká, protože coby Solor jsem absolvoval osmileté studium na Taneční konzervatoři v Brně," uvedl Štípa, který letos v Národním divadle moravskoslezském uvedl jiný Minkusův balet, slavného Dona Quijota.
Vedení Moravského divadla v listopadu odvolalo téměř po devíti letech z funkce uměleckého šéfa baletu Balogha. Odůvodnilo to neutěšenou situací v baletním souboru i porušením interních předpisů. Gerneš tehdy řekl, že snahou změn je také docílit nového uměleckého směřování. Balogh pochybení odmítl, podle něj se soubor za jeho působení vypracoval na mezinárodní úroveň.
Podle Štípy nebylo rozhodování ohledně nabídky na post šéfa olomouckého baletu jednoduché. „Přesto mi nabídka přišla velmi zajímavá, protože ve své kariéře můžu pokračovat v předávání zkušeností, které jsem za dobu mého působení v Národním divadle získal. Diváci i kolegové byli na jednu stranu smutní, že budu muset ukončit svou taneční kariéru v Praze, ale zároveň mám jejich plnou podporu," dodal Štípa.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.