pondělí, 10. srpna 2020, 17:00
Olomoucká Pevnost poznání organizuje vědecké příměstské tábory pro mladé badatele s možností nahlédnout do opravdových laboratoří a interaktivních expozic science centra a planetária.
Organizátoři jednotlivých turnusů, které trvají od 6. července do 14. srpna, se dětem snaží zábavnou cestou přiblížit školní předměty jako je biologie, chemie, matematika nebo fyzika a vyvrátit tak jejich punc obtížnosti spojené s příliš velkým množstvím teorie.
Táborníci si v rámci prázdninového turnusu vyzkoušejí poznávání druhů rostlin, jednotlivých fází dělení buněk, pipetování nebo třeba skládání chromozomů vytištěných na místní 3D tiskárně.
„Chceme dětem ukázat práci vědce, která je zajímavá a baví nás. Děti mají ve škole často hodně teorie a nemají možnost si probíranou látku vyzkoušet. Tady tu možnost mají a my jsme rádi, že jim můžeme ukázat naši práci a třeba je i nasměrovat na profesní dráhu vědce,“ vysvětluje Martin Kovačik, doktorand oboru molekulární a buněčná biologie.
„Odmalička chodím s mamkou do laboratoře v nemocnici, takže tohle prostředí je mi velmi blízké. Na tábor jsem se přihlásila proto, že mám ráda chemii a biologii,“ svěřila se slečna Viktorie.
Součástí příměstského tábora je také návštěva Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, kde mají děti možnost nahlédnout do laboratoří a vyzkoušet si v nich různé experimenty „Prvním experimentem bylo takzvané tajné písmo a způsob jeho odhalení. Následně děti dokazovaly, že při výdechu jejich plíce produkují oxid uhličitý. Dozvěděly se také zajímavosti o nanosvětě, kapalném dusíku, magnetismu či využití radioaktivity. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo zatloukání hřebíku pomocí banánu zmraženého kapalným dusíkem,“ říká k programu Veronika Šedajová z Regionálního centra.
Pevnost poznání organizuje vědecké aktivity pro děti během celého školního roku a registrace na ně budou možné koncem měsíce srpna.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.