pondělí, 8. prosince 2014, 16:04
Z Tyršova mostu v Přerově musejí zmizet desítky visacích zámků, které tam symbolicky zavěšují už druhý rok milenci jako symbol své lásky. Rozhodli o tom zástupci města. Důvodem je poškozené zábradlí, které utrpělo kvůli zátěži zámků postupně 16 trhlin.
Město vyzývá obyvatele, aby si své zámky do neděle sami odnesli, následující den budou odstraněny odbornou firmou. Dnes to řekla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová. Tyršův most byl postaven před dvěma roky. Stavba stála 120 milionů korun.
Na problémy se zábradlím upozornila zástupce města firma, která kovové výplně na zábradlí dodávala. Podle ní zámky, které jsou materiálově odlišné od výplně, způsobují korozi. "Doslova nám napsali, že by bylo více než žádoucí přistoupit k opravám poškozené sítě co nejdřív, aby se dalo zabránit dalšímu rozšiřování poškození. Opravy by pak byly více nákladné," uvedl Zdeněk Holas z odboru majetku magistrátu.
Podle zástupců města by lanka výpletu mohla přes zimu utrpět další újmy. "Proto jsme se rozhodli, že zámečky budeme muset odstranit. Nechceme ovšem bez upozornění lidem ničit jejich zámky, a proto je prosíme, aby si je do neděle 14. prosince sami odstranili," uvedl primátorův náměstek Petr Měřínský, který má na starosti majetek města. Následující den pak na Tyršův most nastoupí pracovníci odborné firmy.
Nový Tyršův most se stal symbolickým místem milenců už několik měsíců po svém otevření na jaře 2012. Visací zámky mají symbolizovat lásku a vzájemné pouto. Klíček od něj se následně hází do řeky a symbolizuje slovo "navždy". Tradice stvrzení vztahu pochází z Itálie a je inspirovaná příběhem mladých milenců od italského spisovatele Federica Moccia. Zábradlí nebo mříže
ověšené desítkami či stovkami visacích zámků jsou po celé Evropě. Stojí třeba v Miláně, Moskvě, maďarské Pécsi či litevském Vilniusu. Zamykání visacích zámků se rozmáhá i na jiných místech v zemi.
Stavba Tyršova mostu v Přerově patří mezi největší investice města za poslední roky a po svém otevření sbírala řadu ocenění. Tvář mu dala akademická sochařka Alena Šrámková. Osázen je například betonovými stromy či mohutným zubrem.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.