pátek 22. listopadu 2024 Cecílie

Vědci z Akademie věd prozkoumají do neděle 13 lokalit na Bečvě

Vědci z Akademie věd ČR (AV) dnes v terénu začali zkoumat tok řeky Bečvy. Snaží se zjistit, jaký je aktuální stav po kyanidové otravě a říjnových povodních, do neděle postupně prozkoumají 13 lokalit od Valašského Meziříčí až po Přerov. Dokumentovat budou, jaké ryby přežily a jací živočichové se do řeky splavili. Zpráva s výsledky bude k dispozici v polovině prosince, řekl dnes České televizi (ČT) vedoucí Ústavu biologie obratlovců AV ČR Pavel Jurajda, který má výzkum na starosti.

„Dneska a v následujících dvou dnech budeme sledovat rybí společenstvo, druhové složení, velikostní složení, dále potom makrozoobentos, to znamená vodní bezobratlí, kteří slouží rybám jako potrava, a nárůsty na kamenech, což je taky potrava pro ryby," řekl Jurajda. Podle něj je katastrofa na Bečvě docela výjimečná, a je tak důležité znát současný stav, aby bylo možné sledovat revitalizaci řeky.

Průzkum inicioval Český rybářský svaz ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny.

Policie pracuje s více verzemi

Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Do řeky vypustil 20. září kyanid dosud neznámý pachatel, případ stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. Deník Právo dnes napsal, že se policie zajímá o kanál, který podle map neexistuje, a nikdo neví, odkud vede, ústí do Bečvy. Nachází se ve Lhotce nad Bečvou na Valašskomeziříčsku. Policie k tomu ale deníku odmítla komentář s tím, že pracuje s více verzemi.

Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři víc než 40 tun ryb ze zasažené oblasti Přerovska.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto HZS Olomouckého kraje

Štítky řeka, Bečva, otrava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.