sobota 23. listopadu 2024 Klement

Likvidace desítek tun ryb z Bečvy stála půl milionu, chystá se vysazování

Likvidace uhynulých ryb z řeky Bečvy, které na konci září otrávil uniklý kyanid, přišla rybáře na zhruba půl milionu korun. Do kafilérie odvezli více než 40 tun ryb ze zasažené oblasti Přerovska. Celkovou škodu však počítají až na desítky milionů korun. V pátek a v sobotu tento týden se ale již chystají vysadit do řeky, ve které kyanid otrávil veškerý život, první ostroretky, řekl dnes Pavel Kocián z Českého rybářského svazu. Rybáři také kvůli pokrytí vzniklých škod požádali o pomoc veřejnost; vyhlásili transparentní sbírku.

V první várce vysadí několik tisíc kusů ročních ostroretek z rybníku v Hranicích. „Odchovali jsme tam ročka, který se bude nyní vysazovat. Půjde o tisíce kusů, zarybňovací plán máme 10 tisíc, věřím, že to bude více, uvidíme," řekl dnes předseda místní organizace v Hranicích Pavel Helísek. Podle rozborů kyanid zničil i mikroorganismy, kterými se ryby živí. „Byla však větší voda, něco mohlo natéct. Budeme to testovat, po malých částech budeme řeku pomalu zarybňovat a sledovat životaschopnost," doplnil předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián.

Uhynulé ryby z Bečvy rybáři po vylovení ze zamořené řeky odváželi do kafilérie v Mankovicích. Náklady na likvidaci vyšly na téměř 550 tisíc korun, vzhledem k okolnostem ekologické havárie však vedení firmy tuto částku rybářům snížilo o zhruba 78 tisíc korun.

Celkovou škodu na rybí obsádce, včetně nákladů na likvidaci uhynulých ryb, však počítají rybáři na desítky milionů korun. Podle zákona však škody na rybách nemají jak vymáhat. Podle předsedy svazu rybářů Kociána totiž tabulkové ceny platí pro registrované chovatele ryb, jako jsou například rybníkářské firmy. „Od těchto dodavatelů nebo od dodavatelů z našich místních organizací nakoupíme násady. V momentě, kdy ryby nakoupíme, převezeme a vysadíme do revírů, však nejsou ničí. I když se zjistí viník havárie, ze zákona po něm náhradu nemůžeme nárokovat,“ uvedl Kocián. Rybáři přitom podle něj musí každým rokem v revíru vysadit předepsané množství ryb.

Slíbenou pomoc od ministerstva rybáři nedostali

Podporu rybářům přislíbilo ministerstvo životního prostředí i kraje, dosud však žádnou finanční pomoc nedostali. Územní svaz rybářů proto minulý týden v pátek požádal o pomoc veřejnost; založil transparentní účet 35036038/5500, veškeré finanční prostředky na tomto účtu budou čerpány výhradně na pokrytí škod vzniklých na řece Bečvě. Dosud se na něm sešlo téměř 150 tisíc korun, přispívají na něj lidé z celé republiky.

Ekologická havárie postihla řeku Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Do řeky vypustil kyanid dosud neznámý pachatel, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku.

Autoři | Foto facebook.com/rybsvazms.cz

Štítky ČR, ekologie, chov, ryby, Bečva, Přerovsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.