pondělí, 14. prosince 2020, 17:00
Již více než 250 pacientů prošlo od dubna letošního roku specializovanou poradnou, jež vznikla na Klinice plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc a je určena lidem, kteří prodělali onemocnění COVID-19.
V průběhu pandemie se ukázalo, že také po ústupu samotné nemoci je třeba pacienty i nadále sledovat ve specializovaných ambulancích. „Všichni pacienti olomoucké poradny podstoupili důkladné vyšetření včetně funkčního plicního vyšetření, rentgenu hrudníku a základního vyšetření krve. U indikovaných pacientů bylo také provedeno CT hrudníku.“ říká mluvčí FN Olomouc Adam Fritsher.
„U pacientů s prodělaným onemocněním COVID-19 se nejvíce mluví o rozvoji plicní fibrózy nebo o snížení plicních funkcí. V naší skupině pacientů došlo k významnému snížení plicních funkcí u zhruba čtyř procent pacientů. Nejvýznamnějším faktorem, který toto určoval, byl věk, rozsah onemocnění a nutnost dechové podpory během hospitalizace. Předpokládáme, že u velké části pacientů se stav následně zlepší. Kontrola je nutná hlavně k tomu, abychom předešli nevratným změnám plicní tkáně, ke kterým může u některých pacientů dojít a my je můžeme léčit,“ vysvětluje význam a potřebu specializované ambulance primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc MUDr. Milan Sova, Ph.D.
Spirometrii má sice k dispozici celá řada specialistů včetně některých praktických lékařů, ale důležitou komponentou, která není natolik rozšířená, je měření difuzní kapacity oxidu uhelnatého. „A právě tento parametr je často první známkou, že u pacienta může docházet k rozvoji plicní fibrózy. Naše klinika tak reaguje na aktuální potřebu pacientů, která značně přesahuje hranice celého Olomouckého kraje,“ zdůrazňuje přednosta kliniky MUDr. Petr Jakubec, Ph.D.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.