úterý, 17. listopadu 2020, 10:10
Pět osobností z Česka a Slovenska dnes získá Cenu Paměti národa, kterými společnost Post Bellum oceňuje pamětníky zlomových momentů minulého století. Ocenění im memoriam získá i rodačka z Olomouce Květoslava Bartoňová, která se v létě 1946 vypravila do takzvaného Údolí smrti v okrese Svidník, což byla na konci války jedna z nejpostiženějších oblastí, odkud zachánila několik desítek sirotků.
Spolu se svou spolužačkou přivezly do Svidníku studentskou sbírku šatstva a dalších věcí. Na zpáteční cestě vymýšlely plán, jak by se dalo pomoci traumatizovaným dětem. Podvyživené a zubožené děti ze Svidníku přijely do Olomouce už na konci léta 1946. Díky nasazení studentek měly zajištěné jídlo, ubytování i lékařskou péči.
Květoslava Bartoňová se narodila 7. března 1928 v Olomouci. Ve svých osmnácti letech (v roce 1945) byla jako studentka Učitelského ústavu v Olomouci poslána na Slovensko do Údolí smrti.
„Bylo to tam úplně vybombardovaný. Zbylo tam plno sirotků a děti spaly třeba po čtyřech na jedné posteli. Mně těch dětí bylo strašně líto, proto jsem to udělala,“ vzpomínala tehdy pro Paměť národa Květoslava Bartoňová.
Dokázala zajistit převoz a roční pobyt 45 dětí v Olomouci, které do té doby žily ve velké bídě. Část z nich na Moravě zůstala a několika sirotků se ujali adoptivní rodiče.
I proto vznikl i její dechberoucí příběh pro Paměť národa, který si můžete přečíst. Rodačka z Olomouce se dokonce po několika letech setkala s pár osobami, které tehdy doslova zachránila a starala se o ně.
„Slečna Květoslava pro mě byla anděl. Hrála mi na klavír, často se na mě podívala a usmála se. Pořád ji vidím před sebou. Stále jsem na ni myslela, její jméno mě provázelo celý život,“ popisovala v době koronavirové epidemie paní Anna Veichartová, rozená Štefanisková pro pametnaroda.cz. Anna Veichartová ji navštívila v nemocnici pouhý týden před její smrtí (rok 2017).
Po sedmdesáti letech se tak znovu setkala se svou zachránkyní.
„Objala jsem ji, přitiskla k sobě a řekla jsem: ‚Já jsem tak strašně šťastná, že jsem vás konečně objevila. Vždyť jsem na vás myslela celou dobu od roku 1947, kdy jsem vás viděla naposledy.’ A ona řekla: ‚No to není možné! To jsem si ani nemyslela, že jsem na vás tak zapůsobila.’ Řekla jsem: ‚Pořád jsem vás viděla, jak sedíte za klavírem a usmíváte se na mě,“ popisuje Anna setkání v Paměti národa.
„Osobnosti, které představíme, vám vyrazí dech. Nejen tím, jak se v dramatických chvílích svého života zachovaly, ale jací jsou lidé. Skromní, veselí, laskaví, těžké chvíle izolace v době koronaviru komentují lapidárně: bylo hůř, seberte se a chovejte se statečně," uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa.
Ocenění dostanou i Leonid Dohovič (1935), Alžběta Vargová (1929), Jarmila Weinbergerová (1923) a Hana Truncová (1924).
Kvůli opatřením proti šíření koronavirové epidemie dnes v Národním divadle vystoupí pouze moderátor Martin Veselovský a několik hudebníků. Unikátní bude provedení Modlitby pro Martu, kterou nastudovali a on-line nahráli mladí hudebníci. Večer odvysílá v přímém přenosu Česká televize (na ČT2 od 20:00), Český rozhlas Plus a Rozhlas a televize Slovenska RTVS.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.