neděle, 8. března 2020, 10:05
Velmi náročnou sezónu mají za sebou provozovatelé lyžařských areálů, kterým kvůli teplému počasí výrazně vzrostly náklady na údržbu sjezdovek. Protože si mnohá zimní střediska v pomáhají sněžnými děly, návštěvnost zimních středisek výrazně neklesla.
„Tržby budou zhruba stejné, ovšem náklady na výrobu sněhu byly dvojnásobné,“ řekl provozovatel areálu v Branné na Šumpersku Rostislav Procházka, podle kterého konečný výsledek hospodaření střediska nebude v takových plusových hodnotách jako byl například v minulé sezóně.
Plné ruce práce měli s údržbou sjezdovek také ve Ski Aréně Karlov. „Museli jsme vyvinout enormní úsilí, abychom sjezdovky udrželi v provozuschopném stavu. Přírodního sněhu bylo minimum a prakticky celou zimu se lyžovalo na kombinaci přírodního a technickém sněhu. Ve srovnání s předchozí zimou byl počet hodin zasněžování zhruba dvojnásobný,“ řekl Jaroslav Lukeš ze Ski Arény Karlov.
Končící zimní sezóna se podle Lukeše vyznačovala výrazným poklesem počtu mrazivých dnů i sněhových srážek. „Navzdory tomu se nám postupně podařilo sjezdovky v celém středisku pokrýt technickým sněhem a po Novém roce se lyžovalo bez omezení. I díky tomu byla zimní návštěvnost nakonec dobrá,“ podotkl.
Podle Nory Kaštylové ze sportovního areálu Kaste v Petříkově na Jesenicku bude letošní sezóna ve srovnání s předchozí o něco slabší. Kvůli nedostatku sněhu a nevlídnému počasí musel být provoz střediska v lednu dočasně přerušen, což Kaštylová za dlouhá léta působení v Petříkově nepamatuje. Náklady střediska zároveň vzrostly kvůli častějšímu zasněžování svahů.
Karlovu se podle Lukeše vyplatily investice do moderních typů sněžných děl, která dokážou chrlit sníh na sjezdovky i při teplotách jen těsně pod bodem mrazu. „Starší technologie vyžadují, aby mrzlo více,“ upozornil. Některá zimní střediska v Jeseníkách, která mají k dispozici starší zasněžovací techniku, proto letos fungovala v omezeném režimu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.