čtvrtek, 8. června 2017, 03:03
Novým videospotem radí česká policie lidem, jak se chovat, pokud budou přímými aktéry útoku takzvaného aktivního střelce. Jde o reakci na ozbrojené ataky, které se staly v roce 2014 ve Žďáru nad Sázavou nebo o rok později v Uherském Brodě.
Zmíněné problematice se policisté věnují už od roku 2011 v rámci preventivního programu Postup při mimořádných událostech ve školách a školských zařízeních. Na seminářích radí účastníkům, jak postupovat, pokud k takové situaci dojde. Nové video je zároveň inspirováno americkým počinem se stejným názvem – Run. Hide. Fight.
Americká verze.
„Zkušenosti v České republice s ozbrojenými útočníky jsou bohužel tragické. Ve Žďáru nad Sázavou i v Uherském Brodě při nich umírali lidé. Kromě ochrany vlastního života, ke které dle uvedeného videospotu může přispět každý jednotlivec sám, řeší Policie České republiky bezpečnost občanů zlepšováním poskytovaných služeb výcvikem takzvaných prvosledových hlídek, které jsou jednou z hlavních priorit policie,“ zmiňuje koordinátorka prevence policie Zuzana Pidrmanová.
Finančně se na projektu podílel magistrát Prahy, který na videospot vyčlenil peníze v rámci prevence kriminality. „Partnerství s magistrátem si velice vážím a uvědomuji si, že bez jeho podpory bychom tento projekt jen stěží realizovali. V tomto ohledu jsem rád, že naše vzájemná dlouhodobá spolupráce přináší i takové projekty, které budou v konečném důsledku sloužit ku prospěchu široké veřejnosti,“ říká brigádní generál Miloš Trojánek, ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.
Spolupráci si pochvaluje i magistrát Prahy. „Jsem rád, že jsme mohli výraznou měrou přispět ke zrodu tohoto ojedinělého preventivního projektu, který bude zároveň důležitou součástí nového informačního portálu Magistrátu hlavního města Prahy s názvem Bezpečnost.Praha.eu,“ doplnil pražský radní Libor Hadrava.
Aktivní střelec je většinou jedinec, který se snaží v co nejkratší době zranit nebo zabít velké množství lidí bez konkrétní selekce. Záměrně si vybírá místo s vysokou koncentrací osob, nebere rukojmí, nevyjednává a používá nejrůznější zbraně. To samé platí i u teroristických útoků.
Policie radí, aby lidé v případě útoku, pokud mají možnost, využili únikovou cestu a utíkali. Případně pomohli ostatním s útěkem. Jestli však taková možnost není, doporučuje zvolit místo, kde se nejlépe schovat. A když to situace umožní, volat tísňovou linku 158.
Verze Policie České republiky.
Pokud se člověk dostane do kontaktu s útočníkem, měl by se snažit zneškodnit střelce rychle, násilně a jakýmikoliv předměty, které se mohou jevit jako zbraně. Teprve až dorazí bezpečnostní složky, doporučují policisté zůstat v klidu, naslouchat instrukcím, držet ruce ve viditelné pozici, vyvarovat se křiku a divoké gestikulaci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.