pondělí, 6. ledna 2014, 18:49
Zdraví, skvělá kondice, krása, vitalita. Hodnoty, po kterých toužíme všichni. Čteme „zaručené“ rady a návody, které mají společného jmenovatele - zdravý životní styl. Co ale konkrétně obnáší? Tomu se věnuje výživová poradkyně Daniela Šupková.
Začátek nového roku je období, kdy si mnoho z nás dává svá nová předsevzetí a jedním z nejčastějších je právě touha zhubnout. Proto se vám dnes pokusíme přiblížit, jaké aspekty a složitosti s sebou hubnutí přináší, abyste se mohli při hledání způsobu „jak zhubnout“ rozhodnout co nejlépe.
Většina lidí, kteří se rozhodli hubnout samostatně doma pomocí zaručených dietních tipů z časopisů a internetu, většinou skutečně zhubli, ale v 90% pak do jednoho roku nabrali shozená kila zpět! To asi nezní moc nadějně… A proč se to vlastně děje? Odpověď není vůbec jednoduchá, protože oblast výživového poradenství není tak jednoduchá, jak se mnohým zdá a existuje zde mnoho specifických důvodů.
Nejdůležitějším aspektem je, že každá „zaručená dieta“ je vždy pouze krátkodobé řešení. Pro skutečné a trvalé hubnutí je potřeba pochopit, jak funguje náš metabolismus, naše tělo a přizpůsobit (případně změnit) tomu svůj životní styl.
To je právě důvod proč našim klientům doporučujeme náš „Tříměsíční redukční program aneb stále pod kontrolou“ a poté navazující „Tříměsíční kurz zdravého životního stylu aneb naučte se zdravě jíst“ - zaměřujeme se totiž na dlouhodobou spolupráci s klienty a trvale udržitelné úbytky váhy, ne pouze jednorázovou a krátkodobou redukci hmotnosti.
Chcete-li tedy zhubnout, využijte služeb skutečných odborníků na výživu s dlouhodobým programem a ne pouze jednorázové a mnohdy univerzální „jídelníčky“, bez potřebných informací!
Nyní vám zkusíme dát ukázku toho, jak moc je náš metabolismus složitý a jaké hormonální mechanismy ovlivňují naši chuť k jídlu nebo naopak pocit sytosti.
Leptin a ghrelin - hormonální regulace chuti k jídlu a tělesného tuku
V případě, že se rozhodnete pomocí diety pouze dlouhodobě snížit svůj příjem energie ve formě potravy na hranici bazálního metabolismu (BMR), naše tělo pak zareaguje tím, že zpomalí svůj metabolismus a my se budeme cítit hladoví, unavení a bez dostatečné energie.
Naše tělo totiž obecně nemá rádo změnu a pokusíme-li se něco změnit, bude reagovat pomocí hormonů sérií kompenzačních mechanismů. Dva nejdůležitější hormony, které právě ovlivňují naši chuť k jídlu a naopak pocit nasycení, jsou leptin a ghrelin.
Leptin a ghrelin ovlivňují naši chuť k jídlu a pocit nasycení a tím pak i naši tělesnou hmotnost a množství tuku v těle. Jak leptin, tak i ghrelin jsou vylučovány v jiných částech těla, ale mají zásadní vliv na náš mozek - leptin a ghrelin působí na náš mozek prostřednictvím hypotalamu.
Jednoduše řečeno, leptin snižuje pocit hladu, respektive je pomocníkem k tomu, aby mozku řekl, že již hlad nemáme. Ghrelin se tvoří (je vylučován) převážně ve sliznici žaludku a opět jednoduše řečeno - ghrelin zvyšuje pocit hladu - oznamuje mozku, že máme hlad a zvyšuje naši chuť k jídlu. Oba hormony tedy reagují na to, jak jíme! Leptin obvykle také koreluje s množstvím tukové tkáně - čím více tuku máte, tím více leptinu si můžete vyrobit.
A zde je právě důležitý faktor, kdy obezita a „zaručené diety“ mohou zapříčinit hormonální nerovnováhu a zničit tak jejich správnou komunikaci s naším mozkem! Což nám pak může způsobit:
že ačkoli se snažíte jíst zdravě a cvičíte, tak váha nejde dolů
že zhubnete, a poté přiberete ztracená kila zpět nebo dokonce ještě nějaká navíc
a mnoho dalších potíží...
Proto vám v příštím článku přiblížíme, jaké jsou správné zásady a čeho se držet v případě, že chcete zhubnout tak, abyste měli možnost skutečně pochopit úplné základy fungování našeho metabolismu a přestali držet zbytečné „zaručené diety“, které stejně dlouhodobě fungovat nemohou.
Za tým společnosti Žij-zdravě.cz, s.r.o.
Mgr. Daniela Šupková
výživový poradce | osobní trenér
Žij-zdravě.cz, s.r.o.
Na Sadech 2013/9
370 01 České Budějovice
www.zij-zdrave.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.