pátek 27. prosince 2024 Žaneta

Nové porce informační potravy od Anabell na portálech České Drbny

Zpravodajské portály Česká Drbna se staly pro rok 2015 mediálním partnerem Centra Anabell. To znamená, že jednotlivých portálech budete pravidelně nacházet fundované články o stravě a výživě, zdraví nebo sebepojetí, ale i o aktualitách v Anabell. Nemusíte se bát, nepůjde o žádné odborné či nesrozumitelné informace, nýbrž o poutavou porci informační potravy.

Centrum Anabell pomáhá osobám s poruchami příjmu potravy a jejich blízkým už od roku 2002. Přestože skupina nemocných i ohrožených je obrovská, Anabell je jedinou neziskovou organizací v České republice, která se problematice věnuje komplexně, tedy i s přesahem k osvětové a vzdělávací činnosti.

Uvádí se, že anorexie a bulimie se týkají až 6 procent populace v rizikové skupině 13 až 25 let, v 90 procentech případů se jedná o mladé dívky.

„Věk ohrožených touto nemocí se ale snižuje, v praxi je možné se setkat s osmiletým dítětem s některou z poruch příjmu potravy. Na druhou stranu nejsou výjimkou ani dospělé ženy. Lze říct, že nůžky věkových hranic se stále rozevírají,“ říká Jana Sladká, zakladatelka a ředitelka Centra Anabell.

Bylo by ovšem mylné se domnívat, že jde výhradně o ženský problém, byť je tak na poruchy příjmu potravy často nahlíženo. Anorexie a bulimie se týká také mužů. Jenže právě kvůli nálepce zženštilosti je tento fakt ještě větší tabu než samotné poruchy příjmu potravy. U mužské populace se často setkáváme s takzvanou bigorexií, kdy dotyčný prahne po postavě profesionálního kulturisty.

Poruchy příjmu potravy patří mezi psychická onemocnění, která jsou léčitelná, ale mohou končit i smrtí. Statistiky hovoří až o 10 procentech ze skupiny nemocných.

Anabell nabízí nemocným a jejich blízkým různé formy pomoci, organizace je často prvním kontaktem nemocného na cestě problém řešit.

V tomto ohledu hraje velkou roli například i Korespondenční kurz, anonymní poradenská služba prostřednictvím internetu. „Korespondenční kurz je vhodný pro osoby, které se straní komunikace s odborníky telefonicky nebo tváří v tvář. Korespondenci může zájemce využít opakovaně a jejím cílem je dotyčného nasměrovat k nám do poradny nebo k samotné léčbě,“ popisuje Jana Sladká.

Stěžejními oporami pomoci Anabell jsou terapeutické služby a nutriční poradna. Ty doplňuje internetové poradenství, telefonická krizová pomoc a terénní poradna. Většinu svých služeb nabízí Anabell svým klientům zdarma.

„Nabízená terapie se netýká jen problémů s jídlem, ale i dalších oblastí života, protože všechno souvisí se vším. Jde tedy rovněž o terapii v oblastech mezilidských vztahů, vnímání sebe sama, rozvoje osobnosti a vztahů v rodině, ale i v oblasti výživy a zdravého životního stylu. Klientům můžeme pomoci při úzkostných stavech, při fobii nebo ve zvládání emocí a s dalšími potížemi,“ vysvětluje ředitelka Anabell Jana Sladká. V nutriční poradně zase se stravováním poradí také sportovcům či lidem s nadváhou.

Ročně Centrum Anabell eviduje 5 000 klientů, pobočky má v Praze, Brně a Ostravě, více informací lze najít na www.anabell.cz.

„Pokud máte ve svém okolí někoho, o kom víte či tušíte, že se potýká s poruchami příjmu potravy, nebo se snad s takovou problematikou potýkáte vy, neváhejte se na nás obrátit. S Anabell na svůj problém s jídlem nebudete sami,“ uzavírá Jana Sladká.

Autor: Centrum Anabell

Zdroj: www.malostranskadrbna

 

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.