pondělí, 21. srpna 2017, 16:30
Dnes si krátce popovídáme o velké figuře 16. století, králi a císaři Rudolfu II., který navštívil na dvacet dní naši Olomouc. Co tady dělal a proč se zdržel tak dlouho? Dozvíte se v článku níže. Příští týden se můžete tešit na příběh lékaře Václava Vejdovského.
Uměnímilovný Rudolf II. (vládnoucí v letech 1576–1611) navštívil Olomouc na závěr své korunovační cesty po přivtělených zemích koncem června roku 1577 se svými bratry Matyášem a Maxmiliánem a byl tu uvítán s nevídanou pompou.
Byl to však jen lesklý líc korunovační mince, rub představovaly požadavky moravských stavů, některé značně choulostivé. Moravané nejenže žádali, aby jim císař potvrdil stará privilegia (což byl akt obligátní), ale aby též legalizoval náboženskou svobodu pro moravské nekatolíky, a to byl požadavek konfliktní. Moravští stavové však netvořili jednotnou frontu, s potížemi se potýkalo i jejich i katolické křídlo, odmítající jako svého vůdce olomouckého biskupa Jana XVIII. Mezona Telečského. V zápase s protestanty byli nejagilnější olomoučtí jezuité, kteří si u příležitosti Rudolfovy návštěvy vyžádali přítomnost svého vídeňského provinciála P. Maggia, zpovědníka císařovny vdovy Marie. Olomoučtí radní vyšli císaři vstříc až do Chválkovic. Jezuité postavili u své koleje nádhernou slavobránu a jejich žáci, převlečení za anděly, génie a alegorie ctností, vítali císaře deklamací latinských veršů. Ovace se nesly v dynastickém duchu a jezuité jich využili k propagaci katolicismu mezi šlechtou, která se dostavila z celé země, i mezi olomouckou obcí, „nasáklé kacířstvím“.
Olomoučtí hostili císaře Rudolfa II. přes dvacet dní. Dne 1. 7. 1877 jim Rudolf potvrdil českou listinou veškerá městská privilegia, svobody a milosti. Hlavním Rudolfovým mluvčím během jednání v Olomouci byl český kancléř Vratislav z Pernštejna. Císař souhlasil se vším, jen ne s náboženskou svobodou, a na tomto stanovisku také trval. Přísahu moravským stavům složil na sněmu 28. 6. 1577, urovnal rovněž jejich spory s olomouckým biskupem. Pak odcestoval do Prostějova, kde pobýval ještě 11. července, odtud zamířil do Vídně. Dne 22. 3 1581 rozšířil císař Rudolf II. promoční práva olomoucké jezuitské akademie i na studenty jiných univerzit, pokud se v Olomouci podrobí rigorózům.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.