pátek 22. listopadu 2024 Cecílie

Historička

Od největší letecké bitvy nad Českem uplyne pětasedmdesát let, části letadel byly roztroušené po celém Neředíně

Ačkoli území dnešní České republiky bylo po většinu druhé světové války stranou hlavních front, i zde se odehrávaly velké bitvy včetně leteckých. Ta největší se strhla 17. prosince nad Hanou, kde se střetlo americké a německé letectvo.

Odborníci začali pracovat na 3D dokumentaci lebek z Klášterního Hradiska

Na 3D dokumentaci lebek začali pracovat v těchto dnech odborníci, kteří zkoumají ostatky nalezené v Klášterním Hradisku v Olomouci. V dalších krocích chtějí využít i radiokarbonovou metodu, která by měla určit stáří lebek. Jasno o tom, zda...

Dědic pohádkového jmění nebo blázen? Život a osud legendárního Donáta Izraela

Města mají svoje pověsti a legendy, některé jsou už dávno zapomenuté a jiné se ještě stále pohybují mezi námi. Pardubice mají svého Krychliče, současnou postavičku, kterou zná snad každý místní. Hradec Králové má svého potulného kouzelníka....

DRBNA HISTORIČKA: V olomouckých masných krámech se maso prodávalo až do poloviny minulého století

Na olomouckém Dolním náměstí se nachází velké množství památek a zajímavostí, které jsou hodné naší pozornosti. Jednou z nich jsou i masné krámy, které najdete v domě číslo 40.

Blažejské náměstí – zastrčené místo v Olomouci s bohatou historií a jedinečným zbouraným kostelem

Na Blažejské náměstí v Olomouci většina lidí zavítá jen když si zkracuje cestu z města do Bezručových sadů nebo se jdou najíst do restaurace Michalský výpad. Už málokoho zajímají zdejší zastavárny, které se na Blažejském náměstí vyskytují v...

Drbna historička: Zašlé dny slavného sloganu „Šetři kasu, kupuj v ASU“

Na odkaz Josefa Andera mladšího, který v době První republiky vedl velkoobchodní společnost ASO, narazíte třeba cestou na plavecký bazén či procházkou kolem Merkurovy kašny. Nejsou to však jediné vzpomínky, zbylo tu po něm mnohem víc.

Dílo, které nezapomíná. Olomoucký orloj a jeho paměť

Patří mezi jednu z dominant Olomouce, ale víme o něm dost? Na mysli mám Olomoucký orloj, jednu z památek odrážející v sobě historii města od temného středověku až po dělnickou současnost. Pojďme se podívat na příběh radničního orloje.

DRBNA HISTORIČKA: Veděli jste, že měla Olomouc v parku svůj vlastní velký vodopád?

Jak by se vám líbila představa, kdyby z hradeb ve městě stékal do parku vodopád? Možná se to dnes jeví jako neřešitelná věc, ale ještě před třiceti roky se návštěvníci Bezručových sadů skutečně mohli schladit pohledem na umělý vodopád.

PO STOPÁCH... Františka Polívky, botanika, který chtěl nejen v Olomoučanech podnítit lásku k přírodě

V pravidelné pondělí rubrice PO STOPÁCH... se tentokrát podíváme na život Františka Polívky, který zastvětil svůj život přírodě.

V Arcidiecézním muzeu otevřela výstava mapující historii synagogy, která stála za Terezskou bránou

Muzeum umění v Olomouci otevře ve čtvrtek výstavu mapující krásu i tragický osud zdejší synagogy. Postavena byla v roce 1897 v maursko-byzantském stylu za Terezskou bránou na dnešním Palachově náměstí, nacisté ji vypálili hned v první den...

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.