neděle 24. listopadu 2024 Emílie

Záchranářský vrtulník smí dál přistávat na heliportu, vedení kraje se dohodlo s firmou Gemo

Olomoucký kraj se dohodl s developerskou firmou Gemo na prodloužení pronájmu pozemku pod heliportem záchranné služby v Olomouci na další čtyři roky. Bez pronájmu této parcely, která jako jediná v areálu letecké záchranné služby nepatří kraji, by od ledna nemohly na heliportu v okrajové městské části Tabulový vrch přistávat vrtulníky.

Návrh smlouvy Gemo předloží příští týden, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Dalibor Horák (ODS), který ráno jednal s vedením Gema.

"Výsledkem jednání je pozitivní zpráva, že firma Gemo předloží na počátku příštího týdne návrh nové smlouvy, která garantuje pokračování letecké záchranné služby a heliportu v současném stavu, rozsahu a místě," uvedl Horák. Dodatek smlouvy bude podle Horáka koncipován tak, aby heliport mohl plnohodnotně fungovat další čtyři roky "a nedotýkal se obchodních zájmů" firmy Gemo, která v této části Olomouce plánuje postavit nové bytové domy.

Podle hejtmana Oto Košty (ANO) bude třeba návrh dodatku nájemní smlouvy důkladně prostudovat zejména v části, která hovoří o obchodních zájmech Gema. Jeden z letových koridorů záchranářských vrtulníků by totiž mohl vadit chystané stavbě domů. Piloti by kvůli tomu museli startovat a přistávat jiným způsobem, což by mohlo ohrozit bezpečnost. "Smlouva mě bude zajímat extrémně a jako laik budu chtít rozklad ke smlouvě od právního oddělení," podotkl Košta.

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Petr Hubáček upozornil, že pokud se nepodaří dodatek smlouvy podepsat do konce letošního roku, kdy skončí platnost stávající smlouvy na pronájem pozemku pod heliportem, tak od Nového roku zanikne statut heliportu. "Od ledna bychom sice měli vrtulník, ale neměl by kde přistát," varoval Hubáček, podle kterého ministerstvo zdravotnictví smlouvu s novým provozovatelem letecké záchranné služby v Olomouckém kraji podepsalo v pátek.

Hejtmanství chce nyní získaný čas využít k tomu, aby dál jednalo s firmou Gemo například o koupi pozemku pod stávajícím heliportem a podmínkách provozu stanice, nebo se pro ni pokusilo najít jiné místo v Olomouci. Jednou z uvažovaných variant je například areál letiště v nedalekém Neředíně, kde ovšem mají pozemky více vlastníků.

"Jedním z řešení je možnost přemístit heliport. Je potřeba zvážit, že do heliportu v této podobě kraj investoval nemalé prostředky. To znamená, že by asi bylo logické ptát se toho, kdo to (stěhování heliportu) způsobil, jak se bude podílet na minusových nákladech pro kraj s tím spojených," uvedl Košta. Problém s pozemkem vznikl v roce 2005, kdy restituent prodal parcelu pod heliportem na Tabulovém vrchu společnosti Technologický park ze skupiny Gemo. Stavbu bytů a domů v této části Olomouce poté umožnil nový územní plán města, který byl schválený v roce 2014.

Čtěte více:

Autoři | Foto Jarmila Kráčmarová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Dalibor Skřivánek

Trochu by mě zajímalo,kdo nechal a za kolik postavit na "cizím" pozemku zařízení s velkou investicí.Nebo postavit helioport někdo považuje za drobné?Vtipné,jako postavit někomu pomník - aquapark?

středa, 16. listopadu 2016, 08:43

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.